Kastrasyona dirençli metastatik prostat kanseri tanısı olan hastalara uygulanan enzalutamid ve abirateron asetat tedavilerinin sağkalım sonuçları
Survival outcomes of enzalutamide and abiraterone acetate treatments in patients with castration-resistant metastatic prostate cancer
  1. Tez No: 986150
  2. Yazar: EBUBEKİR ÖZKARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖNDER EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, metastatik kastrasyona dirençli prostat kanseri (mCRPC) hastalarında enzalutamid veya abirateron asetat tedavisi alan bireylerin genel sağkalım (OS) ve progresyonsuz sağkalım (PFS) süreleri ile bu süreleri etkileyen prognostik faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmada, enzalutamid veya abirateron ile tedavi edilen toplam 83 mCRPC hastasının klinik, laboratuvar ve görüntüleme verileri incelenmiştir. Yaş, Gleason skoru, serum ALP ve LDH düzeyleri, kemik ve visseral metastaz varlığı, lenf nodu metastazı, PSMA PET SUVmax değeri ve kullanılan ilaç ile OS ve PFS arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde Kaplan-Meier yöntemi, Log-rank testi ve Cox regresyon modelleri kullanılmıştır. Bulgular: Genel sağkalım üzerinde anlamlı etkisi olan faktörler arasında yüksek Gleason skoru, yüksek ALP ve yüksek LDH düzeyleri belirlenmiştir. Progresyonsuz sağkalım üzerinde ise yalnızca visseral metastaz varlığı istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Enzalutamid ve abirateron kullanan hastalar arasında OS ve PFS süreleri açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Sonuç: Bu çalışmada, mCRPC hastalarında Gleason skoru, ALP ve LDH düzeylerinin OS üzerinde; visseral metastaz varlığının ise PFS üzerinde belirleyici prognostik faktörler olduğu gösterilmiştir. Bu parametrelerin tedavi planlamasında dikkate alınması, hasta yönetimine klinik katkı sağlayabilir. Tek merkezli ve retrospektif tasarımı nedeniyle daha geniş örneklemli prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the overall survival (OS) and progression-free survival (PFS) outcomes, as well as the prognostic factors affecting these outcomes, in patients with metastatic castration-resistant prostate cancer (mCRPC) who received treatment with enzalutamide or abiraterone acetate. Materials and Methods: This retrospective study included 83 mCRPC patients treated with enzalutamide or abiraterone. Clinical, laboratory, and imaging data were analyzed. Relationships between OS and PFS and factors such as age, Gleason score, serum ALP and LDH levels, presence of bone and visceral metastases, lymph node involvement, PSMA PET SUVmax values, and treatment type were assessed. Statistical analyses included Kaplan-Meier estimates, the log-rank test, and Cox regression models. Results: High Gleason score, elevated ALP, and elevated LDH levels were identified as significant predictors of shorter OS. Visceral metastasis was the only factor significantly associated with PFS. There was no statistically significant difference in OS or PFS between patients treated with enzalutamide versus abiraterone. Conclusion: In this study, Gleason score, ALP, and LDH levels were identified as key prognostic indicators for OS, while visceral metastasis was predictive for PFS in mCRPC patients. Considering these parameters in clinical decision-making may provide therapeutic benefit. As this was a single-center retrospective study, further prospective studies with larger patient populations are warranted.