Seramik birimlerin konstruktivist biçim çözümleri
Constructivist form deconstructions of the ceramic units
  1. Tez No: 98615
  2. Yazar: SONER PİLGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET“ Seramik Birimlerin Konstruktivist Biçim Çözümleri ”başlıklı bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sanayileşmenin toplum yaşamı üzerindeki etkileri; üretim biçimlerine bağlı olarak değişen yaşam biçimleriyie ılişkilendirilerek ele alınmıştır. Üretimde makinaların kullanılması ve kırsal kesimden sanayi bölgelerine doğru yaşanan göçün yarattığı sosyo-ekonomık gelişmeler, bireyin yalnızlığını ve topluma olan yabancılaşmasını beraberinde getirmiştir. Bu dönem, aynı zamanda Freud'un bilinçaltına yönelik çalışmalarının da yoğunlaştığı bir evredir. Bireyin bilinçaltının sorgulanması ve bunun sanat alanındaki yansımları genel hatlarıyla XX. yy Sanat Ortamı başlığı altında verilmeye çalışılmıştır. Naturalist sanat anlayışından, soyut bir anlayışa yönelinen bu dönemde devrim sonrası Rusya'da resmi bir sanat tutumu olarak benimsenen Konstruktivizm ve Batı'daki yansımaları, Rus Konstruktivızmi ve Konstruktivizmin Batı'daki Yansımaları başlığı altında toplanmıştır. İkinci bölümde ise, bu çalışma kapsamında gerçekleştirilen uygulamaların; malzeme ve biçim ilişkileri göz önünde bulundurularak oluluşturulma süreçleri ve yaratılmak istenilen plastik etkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study entitled“Constructıvıst From Deconstructions of the Ceramic Units”comprises of two parts. In the first part, the effects of industrialization- upon social life-has been taken into consideration, in accordance with life styles that vary depending on the means of production. Using machines for production and the socio-economic developments caused by migrations, from rural areas towards industrial regions, bring together the isolation and alienation of the individual within the society. This era marks, at the same time, the period in which Freud's studies concerning subcouscious became intensified. Questioning of one's subconscious and the reflections of this in art have been tried to be presented, by and large, under the heading“20th Century Artistic Enviroment”In this period of artistic orientation from the naturalist view towards an abstractionist understanding, constructivism that had been favoured as a formal attitude in Russia after the revolution and its reflections in the West have been mentioned under the heading“Russian Constructivism and the Reflections of Constructivism in the West”. Besides, in the second part, the constitutional processes of the applications constructed within the scope of the study has been considered in the terms of material and form relationship; moreover the plastic effect that is wished to be created has also been dwelled upon.