İnsan iskeletini oluşturan temel birimlerin özgün seramik form ve yüzeylerindeki yorumu
Interpretation of basic units constituting human skeleton on original ceramic forms and surfaces
- Tez No: 143854
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NAZAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET“İnsan iskeletini Oluşturan Temel Birimlerin özgün Seramik Form ve Yüzeylerdeki Yorumu”adlı raporun içeriğinde, insanın bir sistemler topluluğu olan bedeni ve onun temel çatısını oluşturan iskeleti ele alınarak incelenmiş ve sanatsal biçimlere dönüştürülmelerindeki süreç ve aşamalar irdelenmiştir. Araştırmanın amacı yüzyıllar boyunca insanın sanata konu olan bedenini tanımak ve geçmişiyle ilgili gizem perdesini aralayarak yeni tasarım süreçlerine ışık tutmaktır. Tarih boyunca birçok bilim adamı insanın yaradılışı ve onun canlılar dünyasındaki yeri ile ilgili çeşitli görüşler ortaya koymuş, insanın doğanın bir parçası olduğu ve diğer canlılar ile ortak bir geçmişi paylaştığını kabul etmiştir. Birinci bölümde insanın doğada ve kendi doğasında varolan özellikleri incelendiğinde muhteşem bir organizmaya sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu organizmanın çatısını, duruşunu, destek yapısını meydana getiren iskelet sisteminin işlevi yanında, iskeleti oluşturan kemiklerin de kusursuz birer tasarım örneği olduğu görülmüştür, insan bedeninin yalnızca biyolojik olarak değil aynı zamanda sosyal kültürel etkileşimlerin etkisiyle de oluştuğu belirlenmiştir. Bu etkileşimlerin bir araya gelerek oluşturduğu beden, sanatta her zaman var olmuş, canlı veya ölü beden tarihsel süreç içinde pek çok sanatçının ilgi odağı olmuştur. İkinci bölümde, insan anatomisinin sanatçılara esin kaynağı olduğu ve sanatçıların hayal gücünü kullanmalarına neden olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmalarla bedenin fiziksel ve içsel gizemi gözler önüne serilmiş ve bu konuya ışık tutmuş sanatçıların, süreç içinde sanat anlayışları ve yapıtları araştırılmıştır. Üçüncü bölümde sanatçının ortaya koyduğu sanatsal yapıtın göstergesi olan biçim, içerik ve yaratıcılık kavramları incelenmiş ve uygulamaların modülerlik özelliklerinden nasıl yararlanılabileceği belirtilmiştir.Ill Bu bağlamda bir sanat eseri oluşturulurken; yapılan araştırmayı, kullanılan malzemeyi, tekniği, eseri yapmaya iten nedenlerle birlikte yaratıcıyı; yaşadığı dönemin nesnel koşullarıyla ele alıp incelemek gerekmektedir. Burada sanatçı bireye düşen görev ise; kendi yaratım sürecinde üretmiş olduğu yapıtlarında, dünya görüşünü, yaşam anlayışını, toplumsal bilincini kendine özgü anlatım diliyle sunmasıdır. Tüm bu araştırma, inceleme ve çabalar sonucunda ortaya çıkan özgün seramik çalışmalar, sanatsal ifade yöntemleri ile yeni tasarımların ve plastik bir dilin oluşmasına zemin hazırlayacaktır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The report,“Interpretation of Basic Units Constituting Human Skeleton on Original Ceramic Forms and Surfaces”, examines the human body which is the system of human beings and skeleton which forms the basic framework of human body and analyzes the processes and stages in the transformation of body and skeleton into art forms. The aim of the study is to become familiar with the human body which has been a topic for art for centuries and to discuss new design processes dealing with the history of human body. Many scientists provided various accounts about the creation of human beings and his place within the world of living organisms. They accepted that human beings are a part of nature and that they share a common past with other living beings. Chapter One states that humans have a perfect organism given their innate characteristics. Skeleton constitues the framework, position, of humans. Additionally, bones which form the skeleton are perfect examples of design. It is also stated that human body exists not only biologically but also social - culturally. Human body which is a result of these interactions has been always in arts. Body, dead or alive, has been always an attractive study topic for many artists. Chapter Two deals with the human body as an inspiration source and imagination reason for artists. Those artists who studied human body were analyzed in terms of their artistic approaches and their works. Chapter Three is concerned with the concepts of form, content and creativity which are the reflection of artistic work and how it is possible to use modularity features of practices. In this context while creating an artistic work it is necessary to take into account the following factors: research, the material used, the techniqueemployed, the reasons for the production of the artistic work, the creator, the period in which the work is produced, the objective conditions of the period. Here, the task of the artists is to express his own world view, life understanding, social conscious using his own expression language in his works. Original ceramic works which are produced as a result of these research, investigation and attempts will provide a base for new artistic expression methods and design and plastic language.