Elektrikli araçların afet dönemlerinde mobil enerji kaynağı olarak kullanımı
The use of electric vehicles as a mobile energy source during disasters
  1. Tez No: 986151
  2. Yazar: FATİH DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Akıllı Ulaşım Sistemleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Elektrikli araçlar 18. yüzyılın başlarından itibaren hayatımızda yerini almış ve bazı dönemlerde gündem olmuştur. 21. yüzyılda elektrikli araçlar sürdürülebilirliğin anahtarı olmuştur. Bu çalışmada akıllı ulaşım sistemlerinin yapı taşı olan elektrikli araçlara ilişkin toplum alışkanlıkları incelenmiş, iklim değişikliğinin hükümetler üzerindeki yaptırımları doğrultusunda kamu teşvikleri ve özel sektör yatırımları ile elektrikli araçların devlet politikalarına etkisi değerlendirilmiştir. Afet dönemleri başta olmak üzere V2G ve V2L teknolojisine sahip elektrikli araçların farklı yerleşkelerdeki kullanımı enerjinin kolay taşınabilmesi şebekenin beslenebilmesine ilişkin elektrikli araçların jeneratör olarak kullanımının ne gibi etkiler yaratacağına dair paylaşımlarda bulunulmuş genel değerlendirmeler yapılmış senaryolar üzerinde fayda analizi kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Electric vehicles have been part of our lives since the early 18th century and have been on the agenda at certain times. In the 21st century, electric vehicles have become the key to sustainability. This study examines societal attitudes toward electric vehicles, which are the cornerstone of smart transportation systems, and evaluates the impact of electric vehicles on government policies in line with climate change sanctions on governments, public incentives, and private sector investments. Discussions were held on the potential effects of using electric vehicles as generators for energy transportation and grid supply, particularly during disaster periods, and general evaluations were made based on scenarios with benefit analyses.