Wingate temelli HIIT ile alınan kreatin takviyesinin sağlıklı yetişkinlerde anaerobik güç, bacak kuvveti, kalp hızı değişkenliği ve vücut kompozisyonu üzerine etkileri
Effects of creatine supplementation with wingate-based HIIT on anaerobic strength, leg strength, heart rate variability, and body composition in healthy adults
- Tez No: 791108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİCLE ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kreatin kas ve performans üzerinde olumlu etkileri görülen bir ergojenik yardımcıdır. Mevcut çalışma ile Wingate temelli HIIT ile birlikte alınan kreatin takviyesinin anaerobik güç, bacak kuvveti, kalp hızı değişkenliği ve vücut kompozisyonu üzerine etkileri arasında bir farklılığın olup olmadığını, varsa bu farklılığın nasıl ve ne derece olduğunu belirlemek amaçlanmıştır. Çalışma altı hafta boyunca, haftada üç gün Wingate temelli HIIT programı kapsamında yapılmıştır. Çalışma bulgularının ve sonuçlarının anlamlı bir şekilde yorumlanabilmesi için, antrenman programı başlamadan hemen önceki 1 hafta ve antrenman programı bittikten hemen sonraki hafta katılımcıların anaerobik güç (Wingate Anaerobik güç testi), kalp hızı değişkenliği (Polar H10 göğüs bandı), bacak kuvveti (sırt ve bacak dinamometresi) ve vücut kompozisyonu (PlusAvis 333) ölçümleri yapılmıştır. Çalışmaya 18-30 yaşlarındaki, herhangi bir sağlık ve iletişim sorunu olmayan, herhangi bir ilaç ve ergojenik yardımcı kullanmayan 20 yetişkin erkek gönüllü olarak alınmıştır. Katılımcılar kreatin takviyesi ile birlikte Wingate temelli HIIT uygulayanlar (K-HIIT) ve yalnızca Wingate temelli HIIT uygulayanlar (HIIT) olarak iki gruba ayrılmıştır. Çalışma sırasında meydana gelen sakatlıklar sebebiyle çalışma 15 kişi ile tamamlanmıştır. Kreatin takviyesi ile birlikte Wingate temelli HIIT uygulayanlar (K-HIIT), 10 g kreatin monohidrat ve 200 ml su içerisinde çözündürülerek, antrenmandan 30 dakika önce ve sonra olacak şekilde 2 defa, 5 gramlık dozlar halinde kullanmıştır. Araştırma sonunda, Wingate temelli HIIT ve kreatin takviyesinin anaerobik güç, bacak kuvveti, kalp hızı değişkenliği ve vücut kompozisyonu üzerindeki etkileri birbiriyle karşılaştırılmıştır. Çalışma kapsamında gönüllülerden toplanan veriler, IBM SPSS 24.0 programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda wingate temelli HIIT ile birlikte alınan kreatin takviyesinin anaerobik güç ve bacak kuvveti üzerinde etki gösterdiği ve artış oluşturduğu ve bazı kalp hızı değişkenliği parametrelerini geliştirdiği, vücut kompozisyonunda ise herhangi bir değişikliğe yol açmadığı tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen araştırmada yalnızca erkek katılımcılar yer almıştır. Kadın katılımcılar da araştırmaya dâhil edilip, cinsiyetler arası farklılığın olup olmadığı incelenebilir. Aynı zamanda farklı HIIT yöntemlerinin anaerobik güç, bacak kuvveti, kalp hızı değişkenliği ve vücut kompozisyonu üzerine etkilerinin araştırılarak karşılaştırılması, çalışmanın genellenebilirliğini arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
Creatine is an ergogenic aid with positive effects on muscle and performance. The present study aimed to determine whether there is a difference between the effects of creatine supplementation taken together with Wingate-based HIIT on anaerobic power, leg strength, heart rate variability and body composition, and if so, how and to what extent this difference is. The study was conducted as part of the Wingate-based HIIT program, three days a week, for six weeks. In order to interpret the study findings and results in a meaningful way, the anaerobic power (Wingate Anaerobic Power Test), heart rate variability (Polar H10 chest band), leg strength (back and leg strength dynamometer) and body composition (PlusAvis 333) measurements were made of the participants in the 1 week before the training program and the week immediately after the training program ends. Twenty adult male volunteers, aged between 18-30 years, without any communication and health problems, and not using any drugs or ergogenic aids, were included in the study. Participants were divided into two groups: Wingate-based HIIT with creatine supplementation (K-HIIT) and Wingate-based HIIT only (HIIT). Due to the injuries that occurred during the study, the study was completed with 15 people. Those who performed Wingate-based HIIT with creatine supplementation (K-HIIT) dissolved 10 g of creatine monohydrate and 200 ml of water and used it in doses of 5 grams, 2 times 30 minutes before and after training. At the end of the study, the effects of Wingate-based HIIT and creatine supplementation on anaerobic power, leg strength, heart rate variability and body composition were compared. The data collected from the volunteers within the scope of the study were analyzed with the IBM SPSS 24.0 program. As a result of the analysis, it was determined that creatine supplementation taken together with wingate-based HIIT had an effect on and increased anaerobic power and leg strength, improved some heart rate variability parameters, but did not cause any change in body composition. Only male participants participated in the study. Female participants can also be included in the study and it can be examined whether there are differences between the genders. At the same time, investigating and comparing the effects of different HIIT methods on anaerobic power, leg strength, heart rate variability and body composition will increase the generalizability of the study.