İslâm hukukuna göre düğün merasimleri ve takıların durumu (Günümüz hukukuyla karşılaştırmalı olarak)
Wedding ceremonies and the legal status of jewelry in Islamic law: A comparative perspective with modern law
  1. Tez No: 986199
  2. Yazar: ZÜLFÜHAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Evrensel bir olgu olan düğün merasimi milletlere ve kültürlere göre değişiklik arz etse de hukuki boyutu olan bir kavramdır. Günümüz modern hukukunda düğünün nasıl yapılması gerektiğine dair kurallar olmakla beraber düğünde takıların hükmü konusunda da hukuki görüşler bulunmaktadır. En son çıkan Yargıtay kararlarına göre takılar damat ya da gelinden hangisine takıldı ise ona ait sayılarak boşanmada takıların paylaşımı konusunda bir hüküm vermiştir. İslam hukukunda iki şahit huzurunda yapılan nikâh akdi gerekli iken düğün merasimi yapılması daha çok kültüre bağlı bırakılmıştır. Özel bir merasim şart değilse de düğün merasimi yapılmasına izin vermiştir. Gerek İslam'ın ilk dönemlerinde gerekse Osmanlı döneminde bile çeşitli düğün merasimleri yapılmış ve bu merasimler o dönemin kültür ve örfüne göre şekillenmiştir. Günümüz düğün merasimlerinin hukuki bir çerçevesinin olup olmadığını ve bu hukuki çerçeve içinde yapılacak düğün merasimlerinin İslam hukuku ile benzeşip benzeşmediğini araştırma bu tezin amaçlarındandır. Ayrıca İslam hukuku ve modern hukuk açısından takıların hükmünü Yargıtay'ın verdiği son karar bağlamında karşılaştırmak bu tezin diğer amacını ve önemini ortaya koyar. İslam hukukunda ve geleneksel kültürde düğünde takılanların hepsi kadına takılır ve bu mihr şeklinde kabul edilir. Boşanma durumunda da kadının mihri geri alınmaz ve istenmez. Bu durumun İslam hukukunda istisnalarının olup olmadığının araştırılması ve günümüz Yargıtay kararlarının amacının ne olduğunu araştırmak ve ortaya koymak bu tezin amacı ve önemini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Although the wedding ceremony, which is a universal phenomenon, varies among nations and cultures, it is a concept with a legal dimension. In today's modern law, although there are rules on how the wedding should be held, there are also legal opinions on the provision of jewelry at the wedding. According to the latest Supreme Court decisions, the jewelry is deemed to belong to the groom or the bride, and has made a ruling on the sharing of jewelry in divorce. While the marriage contract in the presence of two witnesses is required in Islamic law, the wedding ceremony is left depending on the culture. Although a special ceremony is not required, it allowed a wedding ceremony to be held. Various wedding ceremonies were held both in the early periods of Islam and even during the Ottoman period, and these ceremonies were shaped according to the culture and customs of that period. The aims of this thesis are to investigate whether today's wedding ceremonies have a legal framework and whether the wedding ceremonies to be held within this legal framework are similar to Islamic law. In addition, comparing the ruling of jewelry in terms of Islamic law and modern law in the context of the latest decision of the Supreme Court reveals the other purpose and importance of this thesis.