Çoktan seçmeli test maddelerini puanlamada, seçenekleri farklı biçimlerde ağırlıklandırmanın madde ve test istatistiklerine olan etkisinin incelenmesi
An Investigation of the effects of different item-option scoring methods on item and test parameters
  1. Tez No: 98620
  2. Yazar: OYLUM AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR BAYKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmada çoktan seçmeli test maddelerini puanlama yöntemlerinden; (1,0) metoduyla puanlama, uzman kanısına dayalı puanlama, Zinger Z^ ve Z2 puanlama yöntemlerinin madde ve test istatistiklerine etkisi araştırılmıştır. Araştırma, 1999-2000 Eğitim-Öğretim yılı Güz Dönemi'nde Özel Arı Lisesi 8. sınıf (30 öğrenci) ve Arı Fen Lisesi 9. (30 öğrenci), 10. (28 öğrenci) sınıf öğrencilerinden toplanan veriler üzerinde yapılmıştır. Uygulamada 4 seçenekli 20 maddeden oluşan sayılar arası ilişkileri yoklayan bir yetenek testi kullanılmıştır. Bu ölçekteki 20 madde, deneme uygulaması sonucunda yapılan analizler doğrultusunda 60 madde içinden seçilmiştir. Veriler, dört ayrı puanlama yöntemiyle puanlanmış; madde ayırıcılığını hesaplamak için Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, madde varyansı için genel varyans formülü, test güvenirliğini bulmak için Cronbach a güvenirlik katsayısı ve test geçerliği için ise ölçüt gruplar yöntemi kullanılarak analiz edilmiş, bulgular alt problemlerin sırasına uygun olarak sunulmuştur. Araştırmanın bulgularına göre, dört farklı puanlama yönteminden elde edilen madde ayıcılıklarının birbirinden farklı olmadığı görülmüştür. Madde varyanslarından, uzman kanısına dayalı puanlamadan elde edilenlerin, diğer puanlama türlerinden elde edilen varyanslardan daha yüksek olduğu bulunmuştur. Dört farklı puanlama yönteminden elde edilen test güvenirlik katsayıları yeterli düzeyde yüksek bulunmuş, ancak bu katsayılar arasında manidar bir fark çıkmamıştır. Diğer taraftan, dört farklı puanlama metodunun test geçerliğine aynı etkiyi yaptığı sonucuna varılmıştır. Bu araştırma sonuçlarına dayanarak, farklı sınıf düzeylerinde ve farklı örneklem gruplarıyla çalışmalar yapılması, araştırmada kullanılan puanlama türleri dışındaki diğer madde puanlama türlerinin farklı derslerde uygulanması önerilebilir.Ayrıca, test güvenirliği ve geçerliği üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki; farklı madde puanlama metotları kullanıldığında elde edilen sonuç çoğu zaman, güvenirliğin çok az artması ve geçerliğin dikkate değer farklılıklar göstermemesidir. Bu bulgu da, (1,0) puanlama yöntemi yerine farklı puanlama yöntemlerinin kullanılması için bir gerekçe olarak gösterilmesi düşünülemez.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The purpose of this research was to determine the effect of different multiple choice test item-option scoring methods of (a) conventional scoring -number right scoring -, (b) priori weighting, (c) Z\ scoring, (d) Z2 scoring on the item and test parameters. This study was carried out in An College (Grade 8, 30 student) and An Science High School (Grade 9, 30 student - Grade 1 0, 28 student) on 88 students in fall semester of the school year 1 999-2000. A 20-item dealing with determining the relationship between numbers was constructed for this study. Each item has four options. These 20 items were selected from 60-item pretest which was administered and analyzed before. These selected items were scored by using four scoring methods seperately. Besides, in order to find item discrimination, Pearson correlation coefficient; to find item variances, general variance formula; to find the reliability of test, Cronbach a correlation coefficient; and to find the validity of test,“Criterian Groups”were used. After analyzing data, the findings of the study were presented with respect to the sub problems The research findings can be summarized as follows; From all the item-option scoring methods used, approximately the same item discrimination values were found. On the other hand, the item variances calculated by“priori weighting”scoring had higher values than the variances calculated by other methods. The indices of test reliabilities were found adequately high, but there was no significant relationship between these four reliability indices.IV It was also found that, the four item option scoring schemes did the same effect on the validity of test. From the research findings, it can be recommended that, further research should be done in different grades with different samples. And also, the other item- option scoring methods should be worked and applied to other subjects. Furthermore, studies on validity and reliability showed that, when using numerous item scoring methods, one gets most of the time slight improvement in test reliability and no remarkable change in validity. This can not be considered as a justification of using different item scoring methods as a substitute for conventional scoring.