Toplam kalite yönetimine geçiş süreci: Ankara'da SHÇEK Genel Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarında bir araştırma
Transition process to total quality management: A study at SSCPA and its affiliated organizations in Ankara
  1. Tez No: 98621
  2. Yazar: İSMET GALİP YOLCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM CILGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
m ÖZET Gelişmiş ülkelerde üzerinde önemle durulan ve insana hizmet amaçlı örgütlerin birçoğunda uygulanmakta olan“Toplam Kalite Yönetimi (TKY)'nin yeni bir anlayış olarak, ülkemizde sosyal hizmet kurum ve kuruluşlarında da uygulanmaya başlanması, sosyal hizmetlerin ülkemizdeki geleceği açısından önemlidir. Bu araştırmada, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) ve bağlı kuruluşlarında görev yapan yöneticilerin, Toplam Kalite Yönetimi yaklaşımına yönelik görüşleri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, yöneticilerin TKY'ne yönelik düşünceleri bağımlı değişken, iş doyumu ise bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Araştırmada, araştırma modellerinden ”tarama modeli“ kullanılmıştır. Araştırma evrenini, Ankara'daki SHÇEK yöneticileri oluşturmakta olup, tam sayım yapılmıştır. Araştırmada kullanılan ”Anket Formu“, yöneticilerin sosyo-demografik ve çalışma hayatıyla ilgili özellikleri ve TKY'ne yönelik düşüncelerini belirlemeyi amaçlayan toplam 42 sorudan oluşmuştur. Verilerin çözümü için SPSS paket programı kullanılmıştır. Sonuçta, Ankara'da araştırma kapsamında bulunan; SHÇEK'e bağlı kurum ve kuruluşlarda 142 yöneticiden, 117 yöneticiye yani; yöneticilerin yaklaşık % 82.39'una ulaşılmıştır. ”Toplam Kalite Yönetimi' ne Geçiş Süreci: Ankara'da SHÇEK Genel Müdürlüğü ve Bağlı Kuruluşlarında Bir Araştırma" adlı araştırma sonucunda buIV kurumlarda görev yapan yöneticilerin TKY ile ilgili düşünceleri değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; yöneticilerin iş doyumu ile toplam kalite uygulamalarına yönelik olarak; kurum içi bölümler arasında işbirliği yapma, yönetici ve personelin, sorunları çözmek için tartışmaları, çalışanların kişiliğine önem verilmesi, sürekli eğitim verilmesi, başarının ödüllendirilmesi, çalışma ortamının huzurlu olması, kararlara katılımın sağlanması, kurum misyonunun ne olduğu hizmet standartınm sağlanması ve müracaatçılar yararına hizmet sunulması konusundaki düşünceleri arasında ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Total Quality Management”(TQM) as a new concept which is successfully put into use in many of the organitazions having an objective of providing service to human, is also a phenomena that is emphasized in developed countries and its initiation, for use in this country, in organitazions and establishments having the objective of providing social services, is an important thing when viewed from the angle of social services In this research, efforts are made to determine the views of managers assigned to positions in Social Services and Child Protection Agency (SSCPA) and its affiliated organization, with respect to TQM. In the research, the views of the managers about TQM are taken as dependent variable and the job satisfaction as independent variable. In the research, as one of the research models, the one which is termed“Descriptive Survey Model”is used. The population of the research is formed by the managers of SSCPA is Ankara and all of the managers are covered. The“Questionnaire Form”used in the research, contained total of 42 questions which were aimed at determining the views of the managers about the TQM and there were the questions about their socio-demographic characteristics and about properties related to their work life. For data analysis, the program named Statistical Package for Social Sciences (SPSS) was used. As a result of the efforts, of the 142 managers employed in SSCPA and its affiliated organizations, 117 managers were reached for study purposes. This means an approximate 82.39% coverage.VI At the end of research works carried under the title“Transition Process to TQM: A Study at SSCPA and Its Affiliated Organizations in Ankara”, views of managers working in the Agency were taken about the TQM and made subject of assestments. In conclusion, it has been determined that there were relationship between the job satisfaction of the managers and entering into cooperation among the divisions with respect to TQM; entering into discussion for solving the problems by the personnel and the managers; giving importance to the personality of those employed; provision of continuos education; rewarding success; having a peaceful working atmosphere; participation in decision making; attaining the service standarts that form the mission of Agency and provision of service to the benefit of the client.