Makedon ve Sırp romanlarında Türkler ve Türk izleri
  1. Tez No: 98619
  2. Yazar: MELAHAT PARS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 281
Özet
ÖZET“Makedon ve Sırp Romanlarında Türkler ve Türk İzleri”konulu tezin amacı, konuyla ilgili yapılan incelemenin neticelerini bilime sunmaktır. Bilindiği gibi Türkler ilk önce IV. yüzyılda daha sonra XIV. yüzyılda, Sırbistan ve Makedonya'ya yerleşmiş, beraberlerinde kendi kültürlerini de getirmişlerdir. Türkler tarih boyunca komşuluk ettiği, yan yana veya iç içe yaşadığı bütün milletlerin sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi hayatlarına etki yapmıştır. Özellikle XIV. yüzyılda Osmanlı Türkleri'nin buralara yerleşmesiyle, Türk etkileri giderek artmış ve doğal olarak Türk olmayanların hayatlarının her alanına intikal etmiştir. Ancak Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki yıllarda Sırbistan ve Makedonya'da her alandaki Türk etkileri azaltılmaya veya yok edilmeye çalışılmıştır. Bahsettiğimiz Türk izleri çağdaş Sırp ve Makedon dilinde, edebiyatında, kültüründe ve sanatının her dalmda mevcuttur. Yaptığımız bu çalışmayla, Sırp ve Makedon dilinde, edebiyatında mevcut olan bazı genel Türk izlerini tanıtmaya çalıştık. Özellikle seçtiğimiz ve tahlilini yaptığımız beş Sırp ve altı Makedon romanında Osmanlı İmparatorluğuna ve Türklere bakış açısını tespit etmeye çalıştık. Oldukça az olan olumlu bakış açısı yanında daha çok olumsuz bakış açısını keşfederek bilime sunmaya çalıştık. Bu çalışma aslında Türk kültürünün diğer milletlerin kültürlerine ve diğer nitelik ve değerlerine yaptığı etkinin küçük, ancak önemli bir kesimini oluşturmaktadır inancındayız.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the thesis titled“Turks and Turkish Traces in Macedonian and Serbian Novels”, is to submit to science the results of the study made- on the subject matter. As it know, Ottomans, have influenced the social, economic-cultural and political life of all nations with which they were friend and lived side by side or one within another throughout the history. The influences thus made still exist in the present Serbia and Macedonia. As it known, Turks, moved down as of the second half of A.D. from the north of Black Sea and settled in Serbia and Macedonia and they brought together their own culture. With the settlement in 14-th century of Ottomans in this region, the influence of Turks increased gradually, and consequently, this influence effected all the aspects of life of those of non-Turkish origin. However, in the years following the Balkan War and the First World War, efforts were made to reduce or eliminate the influence of Turks in Serbia and Macedonia. Traces of Turks in the contemporary Serbian and Macedonian language, literature, culture and every branch of art still exist. In the study we made, we tried to introduce to science certain general Turkish traces existing in the Serbian, Macedonian language, literature and culture. We believe that this study actually makes up a small, but important portion of the influence made on the cultures, qualities and merits of other nations by the Turkish culture.