Koroner yavaş akım hastalarında kardiyak fonksiyonların speckle tracking ekokardiyografi ve 3D ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
The assessment of cardiac functions in coronary slow flow patients by speckle tracking echocardiography and 3D echocardiography
  1. Tez No: 986200
  2. Yazar: URFAN MUSTAFAYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BESTE ÖZBEN SADIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Koroner Yavaş Akım (CSF) fenomeni koroner damarlarda gecikmiş opasifikasyonu tanımlamaktadır. CSF' nin kardiyak fonksiyonlar üzerine etkileri net olarak bilinmemektedir. CSF hastalarında diğer arteryel yapıların da etkilenebileceği ileri sürülmüştür. Çalışmamızda CSF hastalarının ileri ekokardiyografik tetkikler (2 boyutlu (2D) Speckle Tracking Ekokardiyografi, miyokardial“work”analizi ve 3 boyutlu (3D) Ekokardiyografi) ve Transkraniyel Doppler ile kalp fonksiyonlarının ve serebral akımın değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel olarak planlanan tek merkezli çalışmamızda, Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan invaziv koroner anjiyografik incelemede CSF tanısı konulan 41 ardışık hasta (yaş ortalaması: 50 ± 9 yıl, 36 erkek) ile bilinen koroner arter hastalığı veya göğüs ağrısı şikayeti olmayan 40 ardışık hasta (yaş ortalaması: 46 ± 15 yıl, 31 erkek) kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Tüm hastaların ve kontrol grubunun kalp fonksiyonları konvansiyonel ekokardiyografik parametrelere ek olarak 2D Speckle Tracking Ekokardiyografi ve 3D Ekokardiyografi ile değerlendirilmiştir. Hasta ve kontrollerin eş zamanlı olarak Transkraniyel Doppler (TCD) ile intrakraniyel vasküler akım parametreleri ölçülmüştür. Bulgular: Hasta ve kontrol grubun demografik özellikleri ile laboratuvar bulguları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark bulunmadı. Hasta ve kontrol gurubunun 2D ve 3D ile saptanan sol ventrikül (LV) ejeksiyon fraksiyonu birbirine benzerdi. CSF hastalarının LV global longitudinal strain (GLS) değerleri kontrol grubuna göre daha düşük olmakla birlikte aradaki fark istatistiksel açıdan anlamlı değildi. Ancak miyokardiyak“work”analizine göre CSF hastalarının global“work”indeks (GWI), ve global“work efficiency”(GWE) değerleri kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüktü. TCD incelemede; CSF hastalarında peak sistolik velosite (PSV), diyastol sonu velosite (EDV) ve ortalama hız (MFV) anlamlı olarak düşük ve rezistif indeksi (RI) anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuç: CSF kardiyak fonksiyonlarda konvansiyonel ekokardiyografi ile belirlenemeyen aşikar olmayan bozulmalara yol açabilir. CSF hastalarının GWI ve GWE değerlerinin daha düşük bulunması CSF' nin kalp fonksiyonlarını etkileyebileceğini düşündürmektedir. CSF hastalarında serebral akım değerlerinin düşük olması bu fenomenin sadece koroner arterler ile sınırlı kalmayıp daha yaygın bir mikrovasküler dolaşım bozukluğunun parçası olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Coronary Slow Flow (CSF) phenomenon is defined as delayed opacification of coronary arteries. The effects of CSF on cardiac functions has not been fully understood. hypothesized that SCF could be a part of systemic circulatory abnormalities. The aim of this study was to explore the cardiac functions of CSF with advanced echocardiographic modalities (2 dimensional (2D) Speckle Tracking Echocardiography, myocardial work analysis and 3 dimensional(3D) Echocardiography) and the cerebral flow with transcranial Doppler USG (TCD). Materials and Methods: This cross-sectional single center study included consecutively 41 patients (mean age: 50 ± 9 years, 36 male) with CSF diagnosed by invasive coronary angiography performed at Marmara University Education and Research Hospital and 40 controls (mean age: 46 ± 15 years, 31 male) with no documented coronary artery disease or anginal symptoms. All patients and controls underwent echocardiography and cardiac functions were determined by both conventional echocardiographic parameters and 2D Speckle Tracking Echocardiography and 3D Echocardiography. Additionally, all patients and controls underwent TCD imaging to determine cerebral vascular parameters. Results: Basal demographic features and laboratory findings were similar between the CSF patients and controls. Left ventricular (LV) ejection fraction detected by 2D and 3D echocardiography was similar between groups. CSF patients had lower LV global longitudinal strain (GLS) measures although the difference was not statistically significant. However, LV global“work”index (GWI) and global“work efficiency”(GWE) parameters were significantly lower in the CSF patients. CSF patients had also significantly lower peak systolic velocity (PSV), end-diastolic velocity (EDV) and mean velocity (MFV) with significantly higher resistive index (RI) compared to controls. Conclusion: CSF may impair cardiac functions with subtle changes that can not be detected with conventional echocardiography. CSF patients had significantly lower GWI and GWE suggesting the negative effect of CSF on cardiac functions. CSF patients had significantly lower cerebral flow velocities which supports the hypothesis that CSF phenomenon may be a part of impaired systemic circulation.