Multimodal android malware detection approach combining graph structures and image embeddings
Çizge yapıları ve imge özyerleşiklerini birleştiren yeni bir çok ortamlı android kötücül yazılım tespit yaklaşımı
  1. Tez No: 986201
  2. Yazar: ALPAY TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SELMAN BOZKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Android uygulamalarının yaygınlaşması, geleneksel kötü amaçlı yazılım tespit yöntemlerinin giderek daha karmaşık hale gelen tehditlere karşı yetersiz kalmasıyla birlikte benzeri görülmemiş güvenlik zorlukları yaratmıştır. Mevcut yaklaşımlar genellikle kod yapısını veya görsel kalıpları inceleyen tek modlu analize odaklanmakta, bu da kötü amaçlı uygulamaların kapsamlı davranışsal özelliklerini yakalama yeteneklerini sınırlamaktadır. Bu tez, gelişmiş Android kötü amaçlı yazılım tespiti için görsel ve yapısal bilgileri entegre eden yeni bir çok modlu derin öğrenme çerçevesi sunmaktadır. Önerilen yaklaşımımız iki tamamlayıcı veri temsilini birleştirmektedir: uygulamanın görüntü temsilinden çıkarılan görsel özellikler ve işlev çağrı grafiklerinden türetilen yapısal özellikler. Çerçeve, her iki modalitenin güçlü yönlerinden yararlanırken bireysel sınırlamalarını hafifleten sofistike bir füzyon metodolojisi kullanmaktadır. Bu araştırma, Android uygulamalarının hem görsel tezahürünü hem de yapısal özelliklerini dikkate alan daha kapsamlı bir analiz çerçevesi sunarak mevcut kötü amaçlı yazılım tespit metodolojilerindeki kritik boşlukları ele almaktadır. Çok ortamlı yaklaşım, görsel ve yapısal özelliklerin tamamlayıcı doğasından faydalanarak tek ortamlı tespit sistemlerinden kaçabilen sofistike kötü amaçlı yazılımların tespit edilmesinde faydalar barındırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The proliferation of Android applications has created unprecedented security challenges, with traditional malware detection methods proving inadequate against increasingly sophisticated threats. Existing approaches typically focus on single-modal analysis, either examining code structure or visual patterns, which limits their ability to capture the comprehensive behavioral characteristics of malicious applications. This thesis presents a novel multimodal deep learning framework that integrates visual and structural information for enhanced Android malware detection. Our proposed approach combines two complementary data representations: visual features extracted from image representation of the application and structural features derived from function call graphs. The framework employs a sophisticated fusion methodology that leverages the strengths of both modalities while mitigating their individual limitations. This research addresses critical gaps in current malware detection methodologies by providing a more comprehensive analysis framework that considers both the visual manifestation and structural properties of Android applications. The multimodal approach enables the detection of sophisticated malware that may evade single-modal detection systems by exploiting the complementary nature of visual and structural features.