Korku Endeksi (VIX) ile geleneksel emtialar ve dijital finansal varlıklar arasındaki ilişkinin analizi
Analysis of the relationship between the Fear Index (VIX), traditional commodities, and digital financial assets
- Tez No: 986202
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOÇBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Belirsizlik ve risk algısı, yatırımcıların kararlarını ve piyasa yönelimlerini doğrudan şekillendiren temel unsurlardır. Bu çalışmanın amacı, söz konusu algıyı temsil eden VIX Endeksi'nin altın ve petrol gibi geleneksel emtialar ile Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi dijital finansal varlıklar üzerindeki etkilerini incelemektir. 12 Ocak 2020-30 Mart 2025 dönemine ait haftalık veriler, En Küçük Kareler (EKK) yöntemi ve Granger nedensellik analiziyle değerlendirilmiştir. EKK sonuçları, VIX artışlarının altın fiyatları üzerinde sınırlı bir negatif etkiye yol açtığını, petrol fiyatlarıyla ise anlamlı bir ilişki bulunmadığını ortaya koymaktadır. Buna karşılık kripto paralarda VIX ile güçlü negatif ilişkiler saptanmış ve belirsizlik dönemlerinde dijital finansal varlıkların daha yüksek değer kaybı yaşadığı belirlenmiştir. Granger analizleri, altın ile VIX arasında nedensellik bulunmadığını, petrol fiyatlarının VIX tarafından öngörülebildiğini ancak ters yönde bir etkileşim göstermediğini ortaya çıkarmıştır. Kripto paralarda çift yönlü nedensellik gözlenmemiştir. Bu nedenle söz konusu varlıkların VIX'e karşı sınırlı duyarlılık sergilediği anlaşılmıştır. Genel olarak bulgular, dijital finansal varlıkların VIX dalgalanmalarına geleneksel emtialara kıyasla daha güçlü tepki verdiğini göstermektedir. Çalışma, farklı varlık gruplarının belirsizlik karşısındaki davranışlarını karşılaştırmalı biçimde ortaya koyarak yatırımcıların stratejik kararlarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Uncertainty and risk perception are fundamental factors that directly shape investors' decisions and market orientations. The purpose of this study is to examine the effects of the VIX Index, which represents such perceptions, on traditional commodities such as gold and oil, as well as on digital financial assets including Bitcoin, Ethereum, and Litecoin. Weekly data covering the period from January 12, 2020 to March 30, 2025 were analyzed using the Ordinary Least Squares (OLS) method and Granger causality tests. The OLS results indicate that increases in the VIX lead to a limited negative impact on gold prices, while no significant relationship is observed with oil prices. In contrast, strong negative associations between the VIX and cryptocurrencies were identified, suggesting that digital assets experience greater losses during periods of heightened uncertainty. Granger causality analyses reveal no causal link between gold and the VIX, whereas oil prices are found to be predictable by the VIX without exhibiting reciprocal effects. No bidirectional causality is detected for cryptocurrencies, implying that these assets display limited sensitivity to the VIX. Overall, the findings demonstrate that digital financial assets respond more strongly to VIX fluctuations compared to traditional commodities, while oil remains predictable yet passive. By presenting a comparative perspective on the behavior of different asset classes under uncertainty, this study contributes to the strategic decision-making processes of investors.