Safer online gaming: cyberbullying detection and support platform}
Daha güvenli çevrimiçi oyun: siber zorbalık tespiti ve destek platformu
  1. Tez No: 986203
  2. Yazar:
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KAYA
  7. Yıl:
  8. Dil:
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Türkçe çok oyunculu oyun sohbetlerinde siber zorbalığın tespitine odaklanmakta ve makine öğrenmesi yöntemlerini gerçek insanların ihtiyaçlarını önceleyen insan odaklı bir tasarım yaklaşımıyla birleştirmektedir. Analiz ve model eğitimi için kamuya açık Abusive Turkish Comments (ATC) veri seti kullanılmıştır; bu veri seti yaklaşık 30000 Instagram yorumu içermektedir. Klasik teknikler (Naïve Bayes, Doğrusal SVM, Karar Ağacı, Rastgele Orman), aynı veriler üzerinde ince ayarlı modern transformer kodlayıcılarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, transformer modellerinin en yüksek performansı sağladığını göstermekte; RoBERTaTurk \%94, DistilBERT ise \%93 doğruluk elde etmiştir. Ancak bu yüksek doğruluklar bile bir zorluğu gizlemektedir: sınıf dengesizliği nedeniyle en küçük sınıfta (homofobik yorumlar) modelin geri çağırma oranı orta düzeydedir. Tespitin ötesinde, bu çalışma akran desteği sunan“güvenli alan”adlı bir web platformunun prototipini oluşturmuştur. 55 gönüllüyle yapılan beş saniyelik hızlı UX testleri, oyuncuların böyle bir platformu kullanacağına işaret etmektedir. Genel olarak, bulgular transformer modellerinin Türkçe siber zorbalığı tanımada güçlü bir seçenek olduğunu ortaya koyarken, yalnızca iyi algoritmaların yeterli olmadığını da hatırlatmaktadır. Tüm oyuncuları adil şekilde koruyabilmek için dengeli veri kümeleri ve özenle tasarlanmış kullanıcı arabirimleri de aynı derecede önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on the detection of cyberbullying in Turkish multiplayer game chats, combining methods from machine learning and a design approach that emphasizes real people and their needs. The Abusive Turkish Comments (ATC) dataset, which is publicly available, is used for analysis and model training. The dataset contains about 30000 Instagram comments. Classical techniques (Naïve Bayes, Linear SVM, Decision Tree, Random Forest) are compared with modern transformer encoders fine‑tuned on the same data. The results show that transformer models perform the best, RoBERTaTurk with 94\% and DistilBERT with 93\% accuracy. However, even these high accuracies hide a challenge: the model's recall on the smallest class (homophobic comments) is moderate, which is caused by class imbalance. Beyond detection, this study prototypes a“safe space”web platform that offers peer support. Quick five‑second UX tests with 55 volunteers suggest that players would use this kind of platform. Overall, these findings demonstrate that transformer models are a strong fit for recognizing Turkish cyberbullying. Yet they also remind that good algorithms alone are not enough. Balanced datasets and thoughtfully designed user interfaces are equally crucial if it is necessary to protect every player fairly.