Kamusal alanın kaybolan izleri: Ataköy kıyı şeridi incelemesi
Traces of lost public space: A case study on Ataköy coastal strip
  1. Tez No: 986204
  2. Yazar: ASYANUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAFET HALE SİNİRLİOĞLU MIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Kamusal alanlar, kent yaşamının önemli bir parçasıdır. Kıyı kentlerinde, kıyı kullanımı ve kıyının kamusal değeri önem kazanırken, kıyı alanları yüksek arsa değerleriyle de ön plana çıkmaktadır. Bu durumda kıyı alanlarında özelleşme baskıları artmakta; kamusal alan kayıpları yaşanabilmekte ve bu doğrultuda kent ve kıyı hakkı tartışmaları görünürlük kazanmaktadır. Farklı ülke ve kentlerde, kıyıların kullanım biçimleri; hukuku statüsü, kentleşme anlayışları ve toplumsal dinamikler ile şekillenirken, bu kullanım biçimleri zaman içerisinde değişme eğilimi göstermeye açıktır. Bu çalışma asıl olarak bir alan araştırması niteliği taşımakta olup, kıyı kamusallığının farklı dönemlerdeki dönüşümünü açık biçimde ortaya koymaya olanak tanıyan Ataköy kıyı şeridini incelemektedir. Kıyının 1957-2025 yılları arasındaki değişimi, kıyı kullanımları ve kıyı kamusallığı bağlamında incelenirken, kıyıda yaşanan dönüşüm; haritalar, fotoğraflar, kullanım biçimleri, projeler, kullanıcı deneyimleri ve yasal süreçler üzerinden okunmuş, yazar tarafından hazırlanan harita ve kesit çalışmaları ile bu değişim görselleştirilmiştir. Kamusal alanlar ve kamusal alanların özelleşme sürecini, kıyı mekanları bağlamında inceleyen bu çalışmada, farklı ülkelerdeki kıyı kullanımları ve Türkiye'de kıyı alanlarına ilişkin hukuki statüsü ve gelişim süreci incelenmiştir. Deniz ve kıyı ile her dönem birbirinden farklı ilişkiler kurmuş olan İstanbul'un kıyı ve denize girme alışkanlıklarına dair bir okuma sunan bu çalışma, Ataköy kıyısındaki özelleşme sürecini ortaya koyarken, kıyıların kamusallık bağlamındaki değişimini, günümüzdeki kent hakkı mücadelelerinin odağına alarak kıyı kamusallığı ve kıyı hakkını tartışmaya açmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Public spaces constitute a vital component of urban life. In coastal cities, as coastal uses and shoreline access gain importance in the urban experience, coastal lands also become prominent due to their high real estate value. In this context, pressures of privatization on coastal areas have intensified, resulting in the loss of public spaces. These dynamics have triggered debates on the right to the city and coastal rights. Across different countries and cities, the legal status of the coast, patterns of coastal use, urbanization approaches, and social dynamics shape the forms of access to the coast, often revealing a tendency toward change over time. This thesis primarily aims to present a site-based investigation by examining the transformations of coastal publicness across different periods along the Ataköy coastal strip. Focusing on the period between 1957-2025, it analyzes the changing spatial uses and the shifting boundaries of public accessibility in relation to coastal publicness. The spatial transformation of the area is interpreted through maps, photographs, usage typologies, development projects, user experiences, and legal processes. The change is further visualized by the author through maps and sectional drawings produced specifically for this study. By investigating the privatization processes of public spaces and the transformation of coastal territories, this research also engages with comparative international cases and the historical development of legal regulations concerning coastal areas in Turkey. Furthermore, it addresses Istanbul's evolving relationship with its sea, including past and present practices of coastal recreation and swimming. Through the lens of Ataköy's case as a representative site of privatization, the study aims to contribute to current discussions on the right to the coast and the right to the city, situating contemporary struggles for public space within a broader spatial and legal framework.