Rusya Federasyonu'nda siyasetin öznesi olarak etnik azınlıklar
Ethnic minorities as the subject of politics in the Russian Federation
- Tez No: 986267
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde yapılan çalışmaların büyük bir kısmı, Rusya Federasyonu'nun dış politikası, enerji üzerinde etkisi üzerinde yoğunlaşmaktadır. Oysaki, bünyesinde yüzyıllar boyunca etnik çeşitliliğe ev sahipliği yapmış bir ülkenin siyaset biçiminde etnik çeşitliliğin etkisini ele alan araştırmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu durum, Rusya Federasyonu'nun iç dinamiklerinin ve etnik yapısının derinlemesine incelenmesini gerektiren önemli bir boşluğa işaret etmektedir. Bu çalışmamız, temel, yardımcı ve çatı olmak üzere üç amaca sahiptir. Rusya Federasyonu'nda bulunan etnik azınlıkların politikaya katılımını derinlemesine incelemek temel amacımızdır. Temel amaca ulaşılabilinmesi için ''azınlık'' kelimeleriyle bağlantılı tüm terimlerin hem batı bilim insanları hem Rus bilim insanları tarafından ele alınışını detaylarıyla ortaya koymak yardımcı amacımızdır. Çalışmada, Rusya Federasyonu sınırları çerçevesinde etnik azınlıkların siyasi statüsü ve gelecekleri meselesini anayasal hükümler ve resmî belgeler çerçevesinde aldığını konumu detaylandırmayı çatı amaç olarak belirlenmiştir. Bu çalışma, Rusya Federasyonu'nda“etnik azınlık”kavrayışının“ulusal azınlık”terimiyle bütünleştirildiğini ve bu kavramların tanımlarının, ülkenin güvenliği, geleceği ve kaderi göz önünde bulundurularak biçimlendirildiğini ortaya koymuştur. Bu çerçevede, etnik azınlıklara ait dil, din ve geleneksel yapıların korunmasına milliyetçi söylemlerden uzak bir yaklaşımla belirli ölçüde izin verildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, Rusya Federasyonu'nun resmî olarak tanıdığı etnik azınlık statüsüne sahip toplulukların siyasal alandaki etkilerinin oldukça sınırlı kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the studies conducted in our country focus on RussianFederation's foreign policy and its impact on energy. However, there are relatively few studies that examine how ethnic diversity, which has been a characteristic of the country for centuries, influences the political structure. This situation points to a significant gap that requires an in-depth analysis of the internal dynamics and ethnic structure of Russian Federation. This study has three levels of objectives: a primary aim, a secondary (supporting) aim, and an overarching objective. The primary aim is to thoroughly examine the political participation of ethnic minorities within the Russian Federation. In order to achieve this primary aim, our secondary aim is to detail how all terms related to the word 'minority' are addressed by both Western and Russian scholars. The overarching aim of this study is to analyse and elaborate the position of ethnic minorities' political status and future conditions within Russian Federation's borders, based on constitutional provisions and official documents. This study claims that in the Russian Federation, the concept of 'ethnic minority' is interlinked with the term 'national minority', and that the definitions of these concepts are shaped according to the security, future, and prospect of the country. Within this frame, it is concluded that the preservation of the languages, religious orientations, and traditional structures belonging to ethnic minorities is permitted to a certain extent through an approach that avoids nationalist discourse. Additionally, it has been determined that the political influence of communities holding officially recognized ethnic minority status in Russia is quite limited