Bebeklerde ve çocuklarda Benign Geçici Alkalen Fosfataz (ALP) Yüksekliği'nin sıklığının ve nedenlerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the frequency and causes of Benign Transient Alkaline Phosphatase (ALP) Elevation in infants and children
- Tez No: 986297
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL HIZLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Benign Geçici Alkalen Fosfataz Yüksekliği(BGAFY) tüm dünya ülkelerindeki çocuklarda gözlenen bir durum olup Alkalen Fosfataz(ALP) değerinin ciddi düzeyde yükselmesine neden olduğu için ailelerin ve izleyen hekimlerin kaygılanmasına ve gereksiz çok fazla tetkik istenmesine neden olmaktadır. Literatürde sıklığı, nedenleri ve ALP değerinin normale dönüş süresi net olarak tanımlanmamıştır. Bu çalışma, yıllık hasta kabul sayısı yüksek olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi polikliniklerine başvuran çocuklarda Benign Geçici Alkalen Fosfataz Yüksekliği'nin sıklığı, nedenleri ve klinik ve laboratuvar seyrinin belirlenmesini amaçlamıştır. Yöntemler: Mart 2019 ile Nisan 2024 tarihleri arasında Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Çocuk Hastanesi polikliniklerine başvuran bebek ve çocukların toplam sayıları belirlendi. Bu hastaların tümünün klinik ve laboratuvar verileri analiz edildi. Retrospektif olarak incelenen hastalardan verileri tam olan ve BGAFY tanısı olan hastaların klinik ve laboratuvar verileri kaydedildi. Çalışmada, yaş, cinsiyet, demografik özellikler, klinik bulgular, mevsimsel varyasyon, biyokimyasal özellikler, ALP seviyeleri, izoenzim dağılımı, ALP düzeylerinin normalleşme süresi değerlendirildi. Veriler, SPSS programı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Mart 2019 - Nisan 2024 yılları arasında retrospektif olarak taranan toplam 215.715 hastanın 183'üne (%0,084) BGAFY tanısı konulmuştu. BGAFY tanısı konulan 183 hastanın 96 'sı (%52,4) erkek, 87 'si (%47,6) kadındı. Olguların %51,3'ü 0-24 ay aralığındaydı. Ortalama yaş 27,98 ay, medyan yaş ise 24 ay idi. BGAFY tanısı konulmuş olan hastaların en sık başvuru nedeni rutin poliklinik kontrolleri ve büyüme-gelişme izlemi (n=68,%37,5) iken enfeksiyon hastalıkları ilişkili şikayetler (n=65, %37,5) idi. Enfeksiyon ilişkili durumlar; üst solunum yolu enfeksiyonu(n=36,%19,8), akut gastroenterit(n=22,%12,1) ve 7 hastada (n=7,%3,8) alt solunum yolu enfeksiyonu (ASYE) şeklinde belirlendi. Hastaların başvuruları en sık sonbaharda(%40,4) ve ikinci sıklıkta kış aylarında(%25,1) yoğunlaşmıştı. Çalışmamızda saptanan ortalama ALP düzeyi 2126,9 IU/L(min-max:1000-9144) idi. Hastaların %72,4 ünün ALP düzeylerinin 0-16 haftada ve %83,1 nin 0-28 haftada normal referans aralığa gerilediği görüldü. Sonuç: Çalışmamızın sonucu olarak BGAFY görülme sıklığı %0,084 olarak belirlendi. En sık olarak BGAFY nin başvuru nedenlerin heterojen olduğu, büyük çoğunluğunda hastanın asemptomatik olduğu veya eşlik eden nonspesifik semptomlarla başvurduğu belirlendi. Bu bulgu, BGAFY nin sıklıkla tesadüfi olarak fark edildiğini ve sistemik hastalıklarla nadiren ilişkili olduğu fikrini desteklemektedir. Ayrıca çocuklarda sık görülen ÜSYE ve AGE gibi durumlara da eşlik edebildiği belirlendi. BGAFY nin 5 yaşından küçük çocuklarda sık olduğu, BGAFY nin geçici bir tablo olduğu hastaların ALP düzeylerinin en geç 28 haftalık süreçte (ortalama:17,8 hafta) normale döndüğü belirlendi. Bu durumda ailelerin bu durumun geçici bir durum olduğu konusunda bilgilendirilmesi ve tetkiklerin minimal düzeyde tutularak hastaların izlemlerinin devam etmesinin yeterli olduğunun önerilmesi uygun bir yönetim biçimi olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Benign Transient Alkaline Phosphatase Elevation (BGAFY) is a condition observed in children worldwide. It causes significant elevation in alkaline phosphatase levels, leading to concern among families and monitoring physicians and resulting in unnecessary excessive testing. Its frequency, causes, and the time required for ALP levels to return to normal have not been clearly defined in the literature. This study aimed to determine the frequency, causes, and clinical and laboratory course of Benign Transient Alkaline Phosphatase (ALP) Elevation in children who visited the outpatient clinics and were admitted to the wards of Ankara Bilkent City Hospital Children's Hospital, which has a high annual patient intake. Material-Methods: The total number of infants and children who visited the outpatient clinics and were hospitalized at the Ankara Bilkent City Hospital Children's Hospital between March 2019 and April 2024 was determined. The clinical and laboratory data of all these patients were analyzed. The clinical and laboratory data of patients with complete data and a diagnosis of BGAFY were recorded from the retrospectively reviewed patients. The study evaluated age, gender, demographic characteristics, clinical findings, seasonal variation, biochemical characteristics, ALP levels, isoenzyme distribution, and the time to normalization of ALP levels. The data were statistically analyzed using the SPSS program. Results: Between March 2019 and April 2024, a total of 215,715 patients were retrospectively screened, and 183 (%0,084) were diagnosed with BGAFY. Of the 183 patients diagnosed with BGAFY, 96 (%52,4) were male and 87 (%47,6) were female. %51,3 of the cases were in the 0-24 month age range. The mean age was 27,98 months, and the median age was 24 months. The most common reason for referral among patients diagnosed with BGAFY was routine outpatient follow-up and growth-development monitoring (n=68, %37,5), followed by infection-related complaints (n=65, %37,5). Infection-related conditions were identified as upper respiratory tract infection (n=36, %19,8), acute gastroenteritis (n=22, %12,1), and lower respiratory tract infection (LRTI) in 7 patients (n=7, %3,8). Patient visits were most frequent in the fall (%40,4) and second most frequent in the winter months (%25,1). ALP levels detected in our study ranged from 1000 to 9144 IU/L. The mean was 2126,9 IU/L and the median was 1787 IU/L. ALP levels returned to the normal reference range within 0-16 weeks in %72,4 of patients and within 0-28 weeks in %83,1 of patients. Conclusion: As a result of our study, the prevalence of BGAFY was determined to be %0,084. It was determined that the reasons for referral for BGAFY were heterogeneous, with the vast majority of patients being asymptomatic or presenting with accompanying nonspecific symptoms. This finding supports the idea that BGAFY is often detected incidentally and is rarely associated with systemic diseases. It was also determined that it can accompany conditions such as URI and AGE, which are common in children. It was determined that BGAFY is common in children under 5 years of age, that BGAFY is a temporary condition, and that patients' ALP levels return to normal within a maximum of 28 weeks (average: 17.8 weeks). In this case, it was determined that informing families that this is a temporary condition and continuing to monitor patients with minimal testing is sufficient.