Puzolan katkılı harçların sülfat direnci üzerine sıvılaştırılmış atık pet şişelerin etkisi
The effect of liquefied waste pet bottles on the sulfate resistance of mortars admixed with pozzolana
- Tez No: 986332
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL OLTULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, sürdürülebilir beton teknolojileri kapsamında endüstriyel yan ürün (silis dumanı) ve plastik atıkların çimento esaslı harçlarda birlikte kullanım potansiyelini incelemektedir. Silis dumanı (SD) ile sıvılaştırılmış atık polietilen teraftalat şişenin (P) birlikte kullanıldığı karışımların, sülfat içeren ortamlardaki dayanıklılık performansı değerlendirilmiştir. Yöntem: Bu araştırmada, çimento ağırlığının %5'i oranında SD içeren ve SD içermeyen çimento esaslı harç numunelerine farklı oranlarda (%0, 1, 2.5, 5, 10, 15, 20 ve 25) P katkısı eklenerek taze ve sertleşmiş hal performansları kapsamlı olarak incelenmiştir. Çalışma kapsamında yayılma çapı, kılcal su emme, basınç dayanımı ve eğilme dayanımı deneyleri gerçekleştirilmiş; ayrıca numuneler, sülfat etkisine karşı dayanıklılıklarının belirlenmesi amacıyla %10 Na₂SO₄ ve %10 MgSO₄ çözeltilerine maruz bırakılmıştır. Bulgular: Numuneler üzerinde yapılan yayılma çapı sonuçlarına göre, SD ikamesinin yayılma çapını azalttığı belirlenmiştir. SD içeren ve içermeyen gruplarda P katkı oranı arttıkça akışkanlığın belirgin şekilde yükseldiği; basınç ve eğilme dayanımı deneylerinden P katkısının düşük miktarlarda (%1-2.5) kullanımında dayanıma olumlu katkıları olurken özellikle %15 ve üzeri katkı oranlarında önemli düşüşler yaşandığı görülmüştür. Kılcal su emme sonuçlarında, düşük P oranları her iki seride de su emmesini azaltmıştır; ancak P oranı yükseldikçe değerler artmıştır. Sülfat maruziyetinde, düşük P katkı oranlarının SD'li ve SD'siz numune gruplarında (%1 ve %2,5) genleşme davranışı açısından olumlu etki yarattığını göstermektedir. P oranı %15 ve üzeri katkı seviyelerinde genleşme hızla artmıştır. Sonuç: Deneysel bulgular, uygun oranlarda kullanılan atık PET'in hem sürdürülebilirlik hem de dayanıklılık açısından harç performansına olumlu katkı sağlayabildiğini göstermiştir. Düşük PET oranları tek başına dahi yapısal bütünlüğü korurken, mineral katkılarla birlikte kullanımı dayanım ve durabiliteyi daha da artırmıştır. Bu nedenle, doğru katkı oranları belirlendiğinde atık PET, dayanıklı ve çevresel açıdan sürdürülebilir harç üretimi için önemli bir seçenek olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study investigates the potential for the combined use of industrial by-products (silica fume) and plastic waste in cement-based mortars within the scope of sustainable concrete technologies. The durability performance of mixtures using silica fume (SD) and liquefied waste polyethylene terephthalate bottles (P) in sulphate-containing environments has been evaluated. Method: In this study, the fresh and hardened state performance of cement-based mortar samples containing SD at a rate of 5% of the cement weight and SD-free cement-based mortar samples was comprehensively examined by adding P at different rates (0, 1, 2.5, 5, 10, 15, 20, and 25). Within the scope of the study, spread diameter, capillary water absorption, compressive strength and flexural strength tests were performed; additionally, the samples were exposed to 10% Na₂SO₄ and 10% MgSO₄ solutions to determine their resistance to sulphate attack. Findings: Based on the spread diameter results obtained from the samples, it was determined that SD replacement reduces the spread diameter. In both SD-containing and SD-free groups, as the P additive ratio increased, fluidity increased significantly; pressure and flexural strength tests showed that the P additive had a positive effect on strength at low levels (1-2.5%), but significant decreases were observed at additive ratios of 15% and above. In capillary water absorption results, low P ratios reduced water absorption in both series; however, values increased as the P ratio increased. In sulphate exposure, low P addition ratios (1% and 2.5%) had a positive effect on the expansion behaviour of both SD and non-SD sample groups. At P ratios of 15% and above, expansion increased rapidly. Results: Experimental findings have demonstrated that waste PET, when used in appropriate proportions, can positively contribute to mortar performance in terms of both sustainability and durability. Even low PET ratios alone preserve structural integrity, while its use in combination with mineral additives further enhances strength and durability. Therefore, when the correct additive ratios are determined, waste PET can be considered an important option for producing durable and environmentally sustainable mortar.