COSPAS-SARSAT konumlama performansının dinamik sistem modelleme ve simulasyon ile belirlenmesi
Determination of COSPAS-SARSAT locationing performance via dynamical system modelling and simulation
- Tez No: 986397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAKUP SABRİ ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, uydu tabanlı arama-kurtarma sistemlerinin performansı, COSPAS-SARSAT mimarisinin çok yörüngeli (LEOSAR, MEOSAR, GEOSAR) yapısı çerçevesinde, farklı operasyonel parametrelerin etkileri dikkate alınarak bütüncül biçimde değerlendirilmiştir. Çalışmada, Doppler ölçümlerine dayalı bir konumlama modeli geliştirilmiş; yörünge yüksekliği, görüş hattı (LOS) açısı, kapsama süresi, Doppler ölçüm sıklığı ve acil durum konum vericisinin osilatör kararlılığı gibi parametrelerin konum doğruluğu üzerindeki etkileri, MATLAB ortamında Gauss-Newton algoritması kullanılarak modellenmiştir. Üç temel senaryo kapsamında gerçekleştirilen analizlerde, uydunun acil durum noktasına yakın konumlarda gözlemlendiği LOS açıları altında, konum belirsizliğinin kayda değer biçimde azaldığı ortaya konmuştur. Bu sonuç, kapsama geometrisinin konum doğruluğu üzerindeki etkisini açık biçimde göstermektedir. Uydu ile acil durum noktası arasındaki kapsama süresi sabit tutulduğunda, yörünge yüksekliğindeki artışın konum belirsizliğinde üstel bir artışa yol açtığı gözlemlenmiş; ayrıca, acil durum vericisinde kullanılan saat tipi kararlılığının, tüm yörünge segmentlerinde konum belirsizliğini doğrudan etkileyen, kritik bir unsur olduğu belirlenmiştir. Yüksek Doppler ölçüm sıklığının ise, özellikle düşük yörüngeli uydularda, konum doğruluğunu artırmada belirleyici bir faktör olduğu doğrulanmıştır. Elde edilen bulgular, yalnızca COSPAS-SARSAT sistemiyle sınırlı kalmayıp, Doppler tabanlı benzer uydu destekli arama-kurtarma mimarilerinde de etkinliğin artırılması adına, operasyonel parametrelerin bütüncül ve senaryo-temelli bir yaklaşımla en iyi düzeye getirilmesi gerektiğini açıkça göstermektedir. Bu kapsamlı değerlendirme, literatürde eksikliği hissedilen çok parametreli analiz yaklaşımıyla, arama-kurtarma sistemlerinin tasarımı ve müdahale kapasitesinin artırılmasına yönelik somut katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance of satellite-based search and rescue (SAR) systems is comprehensively evaluated within the framework of the multi-orbit structure (LEOSAR, MEOSAR, GEOSAR) of the COSPAS-SARSAT architecture, considering the effects of various operational parameters. A Doppler-based positioning model was developed, and the effects of parameters such as orbital altitude, line-of-sight (LOS) angle, coverage duration, Doppler measurement rate, and oscillator stability of the emergency position-indicating beacon on positioning accuracy were modeled in the MATLAB environment using the Gauss–Newton algorithm. Analyses conducted under three main scenarios revealed that, at LOS angles corresponding to satellite positions close to the emergency location, the positioning uncertainty significantly decreases. This finding clearly demonstrates the impact of coverage geometry on positioning accuracy. When the coverage duration between the satellite and the emergency location was kept constant, it was observed that an increase in orbital altitude led to an exponential rise in positioning uncertainty. Moreover, the stability of the clock type used in the emergency beacon was identified as a critical factor directly affecting the positional uncertainty across all orbital segments. High Doppler measurement frequency was confirmed to be a determining factor in improving positioning accuracy, particularly for low-orbit satellites. The results obtained are not limited to the COSPAS-SARSAT system but also highlight, for similar Doppler-based satellite-aided SAR architectures, the necessity of optimizing operational parameters through an integrated and scenario-based approach to enhance overall system efficiency. This comprehensive evaluation provides tangible contributions to the design and improvement of satellite-aided search and rescue systems, addressing the gap in the literature regarding multi-parameter analytical approaches and enhancing their response and localization capabilities.