Kalp yetmezliği hastalarında glutatyon-S transferaz P1 düzeylerinin araştırılması
Evaluation of serum glutathione-S transferase P1 levels in patients with heart failure
  1. Tez No: 986424
  2. Yazar: ELİF KAHVECİ KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY ÇELİKTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Kalp yetmezliği, acil servis başvurularının sık nedenlerinden biri olup yüksek morbidite ve mortalite ile seyreden karmaşık bir sendromdur. Tanı süreci klinik, laboratuvar ve görüntüleme yöntemleriyle desteklense de, erken tanı koydurabilecek spesifik biyobelirteçlere duyulan ihtiyaç devam etmektedir. Oksidatif stresin kalp yetmezliği patofizyolojisinde rol oynaması nedeniyle bu süreçte etkili olduğu bilinen Glutatyon-S Transferaz P1 enzim düzeylerinin tanısal, yatış-taburculuk kararı vermek üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmada, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisi'ne başvuran, kalp yetmezliği tanısı konmuş 120 hasta ile 30 sağlıklı gönüllü kontrol grubu olmak üzere toplam 150 birey prospektif olarak değerlendirildi. Katılımcılardan elde edilen serum örneklerinde Glutatyon S Transferaz P-1 düzeyleri analiz edildi. Ayrıca, klinik parametreler, vital bulgular ve hastaların son durumları ile Glutatyon S Transferaz P-1 düzeyleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak incelendi. Çalışmamızda hasta grubunun yaş ortalaması 70,71±11,29 olup %57,5'i erkekti. Kontrol grubuna kıyasla kalp yetmezliği hastalarında Glutatyon S Transferaz P-1 düzeyleri anlamlı şekilde yüksek bulundu (p<0,001). Hasta grubunda Glutatyon S Transferaz P-1 ortalaması 74,42±35,76 ng/mL iken kontrol grubunda bu değer 2,23±1,28 ng/mL olarak ölçüldü. Çalışmamızda Glutatyon S Transferaz P-1 düzeyi için hesaplanan 20,12 ng/mL eşik değeriyle duyarlılık %96, özgüllük ise %93,3 olarak belirlendi. Sonuçlarımız, Glutatyon S Transferaz P-1'in kalp yetmezliği hastalarında tanısal bir biyobelirteç olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Bu çalışma öncül nitelikte olup, daha geniş örneklemli, çok merkezli çalışmalarla Glutatyon S Transferaz P-1'in tanı ve prognoz üzerindeki potansiyel etkisinin desteklenmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Heart failure is one of the common causes of emergency department admissions and is a complex syndrome associated with high morbidity and mortality. Although the diagnostic process is supported by clinical, laboratory, and imaging methods, the need for specific biomarkers that can enable early diagnosis still remains. Since oxidative stress plays a role in the pathophysiology of heart failure, we aimed to evaluate the diagnostic value of Glutathione S-Transferase P1 enzyme levels and their effect on hospitalization versus discharge decisions. In this study, a total of 150 individuals were prospectively evaluated, including 120 patients diagnosed with heart failure who presented to the Emergency Department of Trakya University Faculty of Medicine and 30 healthy volunteers as the control group. Serum samples obtained from the participants were analyzed for Glutathione S-Transferase P1 levels. In addition, the relationship between Glutathione S-Transferase P1 levels, clinical parameters, vital signs, and patient outcomes was statistically examined. In our study, the mean age of the patient group was 70.71±11.29 years, and 57.5% were male. Compared with the control group, Glutathione S-Transferase P1 levels were found to be significantly higher in patients with heart failure (p<0.001). The mean Glutathione S-Transferase P1 level was 74.42±35.76 nanograms per milliliter in the patient group, while this value was 2.23±1.28 nanograms per milliliter in the control group. In our study, with the calculated threshold value of 20.12 nanograms per milliliter for Glutathione S-Transferase P1 levels, sensitivity was determined as 96 percent and specificity as 93.3 percent. Our results demonstrate that Glutathione S-Transferase P1 can be used as a diagnostic biomarker in patients with heart failure. This study is preliminary in nature, and we believe that larger-scale, multicenter studies are needed to support the potential diagnostic and prognostic impact of Glutathione S-Transferase P1.