İp sanatının tarihsel gelişimi ve uygulama aşamaları
Historical development and application stages of string art
  1. Tez No: 956184
  2. Yazar: YAHYA SIRRI TURĞUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
Özet
İp sanatı (string art), farklı tekniklerin, malzemelerin ve estetik yaklaşımların bir araya gelmesiyle ortaya çıkan özgün bir sanat dalıdır. Temelleri 17. yüzyılda İngiltere'de dokumacılar tarafından atılan bu sanat formu, başlangıçta mobilya süslemelerinde estetik bir unsur olarak kullanılmıştır. Zamanla bireysel yaratıcılığı ve teknik beceriyi ön plana çıkaran bir ifade biçimine dönüşen ip sanatı, hem dekoratif amaçlarla hem de çağdaş sanatın bir parçası olarak değerlendirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, ip sanatının tarihsel gelişimi, farklı dönemlerdeki teknik dönüşümleri ve günümüzdeki yeri kapsamlı bir biçimde ele alınmaktadır. Sanat tarihinde çeşitli akımlardan etkilenerek biçimsel ve kavramsal yönden zenginleşen ip sanatı, özellikle el emeğine dayalı oluşu ve yeniden üretilebilirliği sayesinde hem geleneksel hem de modern sanat anlayışları arasında köprü kurmaktadır. Malzeme çeşitliliği, geometrik düzenlemelere dayanan yapısı ve izleyiciyle kurduğu görsel ilişki, bu sanatın evrensel bir dile sahip olmasını sağlamaktadır. Günümüzde ip sanatı; iç mekân tasarımı, sahne dekorasyonu, restorasyon projeleri ve kişisel sanat üretimi gibi pek çok alanda uygulanmaktadır. Bu tezde ip sanatının ortaya çıkış süreci, geçirdiği evrimsel evreler, günümüzdeki kullanım biçimleri ve çağdaş sanatla kurduğu ilişkiler değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, ip sanatının yalnızca estetik bir ifade biçimi değil, aynı zamanda kültürel bir mirasın sürdürülebilir temsili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
String art is a unique form of art that emerges through the combination of various techniques, materials, and aesthetic approaches. This artistic form, which was first developed by English weavers in the 17th century, was initially used as an aesthetic element in furniture decoration. Over time, string art evolved into a mode of expression that highlights individual creativity and technical skill, and it has come to be appreciated both for decorative purposes and as a component of contemporary art. This study comprehensively examines the historical development of string art, its technical transformations throughout different periods, and its current relevance. Influenced by various movements throughout art history, string art has become richer both formally and conceptually. Its reliance on handcraft and reproducibility allows it to bridge traditional and modern art practices. The diversity of materials, its structure based on geometric arrangements, and the visual engagement it fosters with the viewer contribute to its universal artistic language. Today, string art is applied in many areas including interior design, stage decoration, restoration projects, and personal art production. This thesis evaluates the emergence of string art. the evolutionary stages it has undergone, its current forms of application, and its relationship with contemporary art. The findings reveal that string art is not only an aesthetic means of expression but also a sustainable representation of cultural heritage.