Kurumsal yönetim üzerine üç makale: Borsa İstanbul incelemesi
Three essays on corporate governance: Evidence from Borsa İstanbul
- Tez No: 986436
- Danışmanlar: PROF. DR. AYBEN KOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Maliye, İşletme, Econometrics, Finance, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Ticaret ve Finans Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, üç makaleden oluşmaktadır. İlk makale kurumsal yönetim uygulamalarının finansal performans üzerindeki etkilerini, ikinci makale sermaye maliyeti üzerindeki etkilerini, üçüncü makale ise pay volatilitesi üzerindeki etkilerini incelemektedir. Çalışmanın özgün yönü, her üç makalede de yönetim kurullarındaki kadın temsiliyetinin bu ilişkilerdeki rolünün analiz edilmesidir. Çalışmalarda, 2010-2022 döneminde Borsa İstanbul Kurumsal Yönetim Endeksi (XKURY)'nde yer alan 20 şirket örneklem olarak alınmış; kurumsal yönetim derecelendirme alt notları bağımsız değişken, kârlılık göstergeleri, ağırlıklı ortalama sermaye maliyeti ve pay volatilitesi bağımlı değişkenler olarak ele alınmıştır. Tüm veriler derecelendirme raporları, Kamuyu Aydınlatma Platformu verileri ve finansal veri tabanlarından temin edilmiş, analizler panel veri yöntemiyle Stata 18 üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yönetim kurullarında kadın üye oranı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'nın Kurumsal Yönetim Tebliği'nde yer alan %25 eşiğine göre sınıflandırılmıştır. Bulgular, kurumsal yönetim derecelendirme alt notlarının finansal performans, sermaye maliyeti ve volatilite üzerinde farklı yönlerde etkiler bıraktığını göstermektedir. Yüksek kadın temsiliyetinde yönetim kurulu etkinliği, kârlılığı artırıcı, sermaye maliyetini düşürücü ve volatiliteyi azaltıcı bir işlev üstlenirken; düşük temsiliyette kurumsal yönetim derecelendirme alt notları maliyet ve risk artırıcı şekilde algılanmaktadır. Genel olarak tez, kurumsal yönetimin yalnızca yasal bir gereklilik değil, yatırımcı güvenini, piyasa istikrarını ve sürdürülebilir rekabet avantajını şekillendiren stratejik bir mekanizma olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation comprises three essays. The first investigates the effects of corporate governance practices on financial performance, the second on the cost of capital, and the third on stock volatility. Its novelty lies in examining the role of female board representation within these relationships. The sample consists of 20 companies listed in the Borsa Istanbul Corporate Governance Index (XKURY) during 2010–2022. Corporate governance sub-scores serve as independent variables, while profitability indicators, weighted average cost of capital, and stock volatility act as dependent variables. Data were obtained from rating reports, the Public Disclosure Platform (KAP), and financial databases, and analyzed using panel data methods in Stata 18. Female board representation was classified according to the 25% threshold set by the Capital Markets Board (CMB). Findings indicate that governance sub-scores affect performance, cost of capital, and volatility in different directions. When female representation is high, boards enhance profitability, reduce the cost of capital, and mitigate volatility. In contrast, under low representation, governance sub-scores are perceived as increasing cost and risk. Overall, the dissertation highlights corporate governance not merely as a legal requirement but as a strategic mechanism shaping investor confidence, market stability, and sustainable competitiveness.