Creativity in post-edited machine translation of literary texts: A department-based comparison for suggesting a literary post-editing guideline model
Edebi metinlerin makine çevirisi sonrası düzeltmesinde yaratıcılık: Edebi makine çevirisi sonrası düzeltme modeli önerisi için bölüm temelli bir karşılaştırma
  1. Tez No: 986465
  2. Yazar: EMRAH BOYNUKARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORKUT ULUÇ İŞİSAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çeviri ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
Özet
Küreselleşme ve hızlı teknolojik gelişmeler çağında, çeviri uygulamaları ve çeviribilim önemli ölçüde değişime ve dönüşüme uğramıştır. Makine Çevirisi sistemleri büyük ilerleme kaydetmiş; özellikle edebi çeviride, Makine Çevirisi Sonrası Düzeltme (MÇSD) yoluyla insan müdahalesinin gerekliliğini artırmıştır. Karma araştırma yöntemli bu çalışma, makine çevirisiyle çevrilmiş bir edebi metnin MÇSD uygulamasıyla Mütercim ve Tercümanlık (MT) ile İngiliz Dili ve Edebiyatı (İDE) bölümlerinde öğrenim gören lisans öğrencilerinin yaratıcı çeviri performanslarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın katılımcıları, üç üniversiteden toplam 20 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışmada kullanılan deneysel metin, Lucy Caldwell'in (2021) All the People Were Mean and Bad adlı kısa öyküsünden alınmış bir kesittir. Metin, İngilizceden Türkçeye nöral makine çeviri sistemi DeepL kullanılarak çevrilmiştir. Katılımcılar makine çevirisi üzerinde düzeltmeler yapmıştır ve bu çeviriler Bayer-Hohenwarter'ın (2009) Birincil Yaratıcı Kaydırmalar çerçevesine dayalı olarak nicel ve nitel yöntemlerle analiz edilmiştir. Çeviri çıktıları edebi çeviri rubriğine göre değerlendirilmiş ve iki grup arasında karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Bulgular, MT öğrencilerinin İDE öğrencilerine kıyasla biraz daha yüksek çeviri puanları elde ettiğini ve daha sık ve çeşitli yaratıcı kaydırmalar kullanarak daha yüksek yaratıcılık sergilediklerini göstermiştir. Çeviri kalitesi ile yaratıcılık arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, edebi MÇSD süreçlerinde sistematik yönlendirmeye duyulan ihtiyacı ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, çalışma kurgu metinlere yönelik türe özgü bir MÇSD Kılavuzu Modeli önermekte ve teorik anlamda ise Değiştirilmemiş Makine Çıktısı kavramını sunmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, MÇSD eğitiminin çeviri müfredatlarına entegre edilmesinin önemini vurgulamakta ve çeviri eğitimi, akademik araştırmalar ve profesyonel çeviri uygulamalarına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In an era of globalization and rapid technological advancement, translation practices and translation studies have been significantly reshaped. Machine Translation systems have advanced considerably, increasing the necessity of human intervention through Post-Editing (PE), particularly in literary translation. Adopting a mixed-methods research design, this study investigates the creative translation performances of undergraduate students from Translation and Interpreting (TI) and English Language and Literature (ELL) departments during the post-editing of a machine-translated literary text. The participants consisted of 20 students from three universities. The experimental text was an excerpt from the short story All the People Were Mean and Bad by Lucy Caldwell (2021). It was translated from English into Turkish using the neural machine translation system DeepL. Participants post-edited the MT output, which was subsequently analyzed both quantitatively and qualitatively based on Bayer-Hohenwarter's (2009) Primary Creative Shifts. Translation outputs were evaluated using a literary translation rubric, and a comparative analysis between the two groups was conducted. The findings revealed that TI students achieved slightly higher translation scores than ELL students and demonstrated greater creativity through more frequent and varied creative shifts. A positive relationship was identified between translation quality and creativity. These results indicate a clear need for structured guidance in literary PE processes. Consequently, the study proposes a genre-specific Machine Translation Post-Editing Guideline Model for fiction and introduces the theoretical concept of Retained Machine Reproduction. Overall, the study underscores the importance of integrating PE training into translation curricula and contributes to translation education, research, and professional practice.