Somut olmayan kültürel miras mevzuatı ve koruma çerçevesi
Intangible cultural heritage legislation and safeguarding framework
- Tez No: 986480
- Danışmanlar: PROF. DR. SELCAN GÜRÇAYIR TEKE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
Özet
2003 yılında UNESCO tarafından kabul edilen ve hâlihazırda 185 ülkenin taraf olduğu UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi, 11 bölüm ve 40 maddeden oluşan uluslararası hukuki bir belgedir. SOKÜM Sözleşmesi somut olmayan kültürel mirasın bilinmesi, korunması ve kuşaktan kuşağa aktarılması sürecinde Taraf Devletlerin rollerini uluslararası hukuk bağlayıcılığı çerçevesinde belirlemektedir. Sözleşme Taraf Devletlere yükümlülükler getirirken sözleşme maddelerinin yerine getirilmesi mutlak bir zorunluluk değil, Taraf Devletler için bir sorumluluk niteliğindedir. Sözleşme belgeleri bu sorumluluklardan biri olarak somut olmayan kültürel miras mevzuatının oluşturulmasını; politika ve stratejilerin geliştirilmesini göstermektedir. Bu tezde, UNESCO'nun seçim gruplarından belirlenen ülke örnekleri çerçevesinde somut olmayan kültürel miras mevzuatının gerekliliğinin, kamu politikalarının, mevzuatın uygulanmasında karşılaşılan sorunların ve getirilen/önerilen çözümlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, somut olmayan kültürel mirasın mevzuatla korunması konusu, Türkiye'nin deneyimi çerçevesinde ele alınmıştır. Sözleşmeye taraf olan devletlerin çoğunluğunda özel bir somut olmayan kültürel miras yasasının olmadığı az sayıda Taraf Devletin özel bir yasayı yürürlüğe koyduğu görülmektedir. Bununla birlikte tüm Taraf Devletlerin periyodik raporlarda ifade ettiği gibi özel bir yasaya ihtiyaç duyduğu, yasal mevzuatlarının hazırlık aşamasında olduğu ve/veya hâlihazırda var olan kültürel miras yasalarına entegre edildiği tespit edilmiştir. Türkiye'de ise somut olmayan kültürel miras mevzuatı çalışmalarının yürütülmekte olup somut olmayan kültürel mirasın korunması farklı alanlarda var olan yasalar ve kalkınma planları başta olmak üzere ulusal politikalara dâhil edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The UNESCO Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage, adopted by UNESCO in 2003 and currently ratified by 185 countries, is an international legal document consisting of 11 sections and 40 articles. The ICH Convention defines the roles of the signatory states in the process of recognizing, safeguarding, and transmitting intangible cultural heritage from generation to generation within the framework of international law. While the Convention imposes obligations on the signatory states, compliance with the provisions of the Convention is not an absolute requirement but rather a responsibility for the signatory states. The treaty documents indicate that one of these responsibilities is the creation of intangible cultural heritage legislation and the development of policies and strategies. This thesis aims to analyze the necessity of intangible cultural heritage legislation, public policies, problems encountered in the implementation of legislation, and proposed solutions within the framework of country examples selected from UNESCO selection groups. Additionally, the issue of safegurading intangible cultural heritage through legislation has been addressed within the context of Türkiye's experience. It has been observed that the majority of States Parties to the Convention do not have a specific intangible cultural heritage law, while a small number of States Parties have enacted a specific law. However, as stated by all States Parties in their periodic reports, it has been determined that there is a need for a specific law, that their legal frameworks are in the preparatory stage, and/or that it has been integrated into existing cultural heritage laws. In Türkiye, legislation on intangible cultural heritage is being developed, and the safeguarding of intangible cultural heritage is being incorporated into national policies, primarily through existing laws and development plans in various fields.