Klavyenin tarihsel gelişimi
Historical development of the keyboard
  1. Tez No: 98654
  2. Yazar: HEPŞEN GÖRÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ÜNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Piyano anasanat dalının lisansüstü eğitim ve öğretim programı için öngördüğü bu çalışmada klavyenin müzik dünyasında belirdiği günden itibaren tarihsel gelişimi incelenmeye çalışılmıştır. Piyanonun günümüzdeki halinden farklı olarak klavyenin ilk türlerinden başlayarak günümüz piyanosuna kadar bilgi verilmiştir. Bu çalışma piyano öğrenimine başlayan öğrenciler ve kişiler için piyanonun ve klavyenin tarihsel gelişimini belirten bir kaynak oluşturulmasına çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
uı SUMMARY In this study the historical development beginning from the date on which the keyboard appeared first on the musical stage; has been handled within the framework. Of piano art for the post graduate education and teaching programme. Information has been provided from the first protype of the keyboards as distinct from the current pianos to the present forms. Attempt has been made to create a source, setting forth the historical development of the piano and keyboard for the beginners and students of piano education.