Erken evre meme kanserinde biyopsi ve cerrahi materyallerinin histolojik tip, grade, hormon reseptörleri, HER2 ve Ki-67 ekspresyonu açısından karşılaştırılması
Comparison of histological type, grade, hormone receptors, HER2, and Ki-67 expression in biopsy and surgical materials in early-stage breast cancer
- Tez No: 986554
- Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN AKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Meme kanserinde biyopsi ve eksizyon materyalleri arasındaki histolojik ve immünohistokimyasal (İHK) uyumu değerlendirerek, klinik olarak önemli olabilecek uyumsuzluk sebeplerini araştırmaktır. Ayrıca, primer ve nüks tümörler arasındaki moleküler profil değişikliklerinin klinik önemine dikkat çekilmiştir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif çalışmada, Hacettepe Üniversitesi'nde biyopsi ve cerrahi eksizyon yapılan erken evre meme kanseri tanılı 635 hastanın materyalleri incelendi. Histolojik tip, grade, östrojen reseptörü (ER), Progesteron reseptörü (PR), insan epidermal büyüme faktörü reseptörü 2 (HER2), Ki-67 parametreleri değerlendirildi. Ayrıca 29 nüks olgunun primer ve nüks tümörler arasındaki reseptör değişiklikleri karşılaştırıldı. Bulgular: Histolojik tip, grade, ER, PR, HER2 İHK, HER2 nihai durumu (İHK+FISH) ve Ki-67 uyum oranları sırasıyla %84 (=0,676), %69 (κ=0,497), %96 (κ=0,834), %91 (κ=0,722), %70 (κ=0,444), %99 (κ=0,976), %77 (κ=0,541) saptanmıştır. En yüksek histolojik tip uyumsuzluğu mikst tip karsinomlarda (%22,2) gözlenmiştir. Biyopside tümör grade'inin %28 daha düşük raporlandığı saptanmıştır. Grade I olguların %54'ü (%46 grade II, %8 grade III), Grade II olguların %36'sı eksizyonda grade artışı göstermiştir. Biyopside ER negatiflerin %14'ünde, PR negatiflerin ise %23'ünde eksizyonda pozitiflik saptanmıştır. HER2 İHK'de en yüksek uyumsuzluk skor 1+ (%84,9) ve 2+ (%68,9) olgularda görülmüştür. Ki-67 <%20 ve ≥%20 gruplarında sırasıyla %30 ve %16 uyumsuzluk saptanmış olup, bu bulgu Ki-67 yüksekliğinde biyopsi verilerinin daha güvenilir olduğunu gösterebilir. Nüks tümörlerde, moleküler alt tipte %13,8 oranında değişiklik gözlenmiştir. ER pozitiflerin %19'unda, PR pozitiflerin %73,7'sinde nüks tümörde reseptör kaybı görülmüştür. HER2-pozitif olguların tümünde nükste HER2 pozitifliği korunmuştur. HER2-düşük (skor 1+, 2+/FISH-) ve ultra düşük (skor 0) ekspresyonlu gruplar arasında da geçişler dikkat çekicidir. Sonuç: Çalışmamızda özellikle grade I ve II olan hastaların cerrahi materyallerinde grade'in daha yüksek olarak rapor edildiği görülmektedir. Biyopsi materyalinde grade'in sıklıkla düşük saptanması, neoadjuvan tedavi kararının yalnızca grade değil, diğer prognostik faktörlerle birlikte değerlendirilerek verilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. ER negatif olarak değerlendirilen hastaların %14'ünde eksizyonda pozitiflik saptanmıştır. Bu hasta grubunun gerçekte hormon pozitif olmalarına karşın yanlışlıkla triple-negatif meme kanseri gibi değerlendirilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the histologic and immunohistochemical (IHC) concordance between biopsy and excision materials in breast cancer and to investigate clinically important reasons for discordance. Additionally, the clinical significance of molecular profile changes between primary and recurrent tumors is highlighted. Materials and Methods: In this retrospective study, the materials of 635 early-stage breast cancer patients who underwent biopsy and surgical excision at Hacettepe University were analyzed. Histological type, grade, estrogen receptor (ER), progesterone receptor (PR), human epidermal growth factor receptor 2 (HER2), and Ki-67 parameters were evaluated. Furthermore, receptor changes between primary and recurrent tumors were compared in 29 cases of recurrence.Results: Concordance rates for histological type, grade, ER, PR, HER2 IHC, HER2 final status (IHC+FISH), and Ki-67 were found to be 84% (κ=0.676), 69% (κ=0.497), 96% (κ=0.834), 91% (κ=0.722), 70% (κ=0.444), 99% (κ=0.976), and 77% (κ=0.541), respectively. The highest histological type discordance was observed in mixed-type carcinomas (22.2%).It was determined that the tumor grade was reported 28% lower in biopsy specimens. Among Grade I cases, 54% showed an increase in grade (46% to Grade II, 8% to Grade III) upon excision, while 36% of grade II cases exhibited a higher grade in excision.ER negativity in biopsy was followed by a positive result in excision in 14% of cases, and PR negativity was followed by positivity in 23% of cases. The highest discordance in HER2 IHC was observed in 1+(84.9%) and 2+(68.9%) cases. Discordance rates for Ki-67 were 30% in the <20% group and 16% in the ≥20% group, suggesting that biopsy data may be more reliable for high Ki-67 tumors. Molecular subtype changes were observed in 13.8% of recurrent tumors. Receptor loss in recurrent tumors was noted in 19% of ER-positive and 73.7% of PR-positive cases. HER2 positivity was maintained in all HER2-positive cases. Notable transitions were observed between HER2-low (score 1+, 2+/FISH-) and ultra-low (score 0) expression groups. Conclusion: In our study, it is seen that the Grade is reported to be higher, especially in the surgical materials of patients with Grade I and II. The frequent underestimation of tumor grade in biopsy material supports the necessity of evaluating not only grade but also other prognostic factors in making neoadjuvant treatment decisions. In 14% of patients evaluated as ER negative, positivity was detected on excision. It has been found that this group of patients may be mistakenly considered to have triple-negative breast cancer when in fact they are hormone positive.