Yiyecek içecek maliyet kontrol sürecinde karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri: Dört yıldızlı bir otel ve yurt işletmesi karşılaştırması
Problems encountered in the food and beverage cost control process and solution proposals: A comparison of a four-star hotel and a dormitory enterprise
- Tez No: 986660
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, dört yıldızlı bir otel ile bir yurt işletmesinin yiyecek içecek bölümlerinde maliyet kontrol süreçlerini incelemek, olası benzerlik ve farklılıkları ortaya koymak ve her iki işletmede karşılaşılan sorunları belirlemektir. Çalışma kapsamında, biri dört yıldızlı otel diğeri yurt işletmesi olmak üzere iki yiyecek içecek işletmesinin maliyet kontrol süreçleri analiz edilmiştir. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve satın alma, teslim alma, depolama, üretim ve satış süreçlerine ilişkin sorulardan oluşan anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, her iki işletmede de maliyet kontrol süreçlerinin genel olarak planlı, sistematik ve kurumsallaşmış bir yapı sergilediğini göstermektedir. Satın alma, teslim alma, depolama, üretim ve satış aşamalarında yazılı prosedürlerin, denetim mekanizmalarının ve kayıt sistemlerinin etkin biçimde uygulandığı belirlenmiştir. Özellikle depolama ve üretim süreçlerinde standardizasyonun sağlanması ve kayıtların düzenli tutulması, maliyet kontrolüne yönelik kurumsal farkındalığın yüksek olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, dijitalleşme, personel eğitimi, performans takibi, fire yönetimi ve stratejik planlama gibi alanlarda geliştirmeye açık yönler bulunmaktadır. Tedarikçi performans değerlendirmesi ve veri temelli karar alma mekanizmalarının yeterince etkin olmaması, maliyet kontrolünün sürdürülebilirliğini sınırlandırmaktadır. Bu nedenle, süreçlerin dijital entegrasyon, eğitim ve performans yönetimi ile desteklenmesi, maliyet etkinliğini artırarak sürdürülebilir bir mali yönetim sisteminin oluşturulmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the cost control processes in the food and beverage departments of a four-star hotel and a dormitory enterprise, to identify potential similarities and differences, and to determine the challenges encountered in both establishments. Within the scope of the study, the cost control processes of two food and beverage operations—one representing a four-star hotel and the other a dormitory enterprise—were analysed. Data were collected through a questionnaire developed by the researcher, which included questions related to purchasing, receiving, storage, production, and sales process controls. The findings indicate that cost control processes in both establishments exhibit a generally planned, systematic, and institutionalized structure. Written procedures, audit mechanisms, and record-keeping systems were found to be effectively implemented across purchasing, receiving, storage, production, and sales stages. In particular, the standardization achieved in storage and production processes and the meticulous maintenance of records demonstrate a high level of institutional awareness regarding cost control. However, areas such as digitalization, personnel training, performance monitoring, waste management, and strategic planning remain open to improvement. The insufficient effectiveness of supplier performance evaluation and data-driven decision-making mechanisms limits the sustainability of cost control practices. Therefore, strengthening these processes through digital integration, training, and performance management will enhance cost efficiency and contribute to the establishment of a sustainable financial management system.