Semptomatik behçet hastalarında aritmi sıklığı ve kardiyak bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of arrhythmia frequency and cardiac findings in symptomatic Behçet's disease patients
- Tez No: 986659
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Behçet hastalığı relaps ve remisyonlarla seyreden; tüm çapta damarları tutabilen kompleks bir vaskülit tablosudur. Çalışmamızda hastaların tanı yaşı, hastalık süresi, hastaların tromboz geçmişi, hastalık bulguları, kullandığı ilaçlar incelenerek; bu parametreler ile kardiyak bulgularının ve parametrelerinin karşılaştırılması ve bu veriler ışığında hastalara prognostik fayda sağlanması amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmaya Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama hastanesinde Behçet Hastalığı ile takipli 60 hasta ve 60 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubu dahil edildi. Hastaların tromboz geçmişi, sistemik tutulumları, kullandığı ilaçlar, laboratuvar parametreleri, özgeçmişleri, CHA2DS2-VASс ve ATRIA skoru hesaplandı. Hastaların bu parametreleri ile birlikte EKG'leri, ekokardiyografi ve holter EKG bulguları analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya alınan vakaların %23,3'ünde tromboz varlığı tespit edildi. Bu hastaların %18,3'ünde venöz, %8,3'ünde arteriyel ve %1,7'sinde intrakardiyak tromboz geliştiği görüldü. Hiçbir hastada (AF) saptanmadı, 6 hastada anlamlı aritmi saptandı. Bunların %66,7'sinin supraventriküler, %33,3'ünün ise ventriküler aritmi olduğu görüldü. Hasta grubunun QTD süre ortalaması, kontrol grubuna göre daha yüksek ve QTD süresi aralığı hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Bu farkların istatistiksel olarak da çok anlamlı olduğu görüldü. CHA₂DS₂-VASс risk skoru arttıkça, PWD süreleri artmaktaydı. Hastalık süresi, CRP düzeyleri, CHA₂DS₂-VASс ve ATRIA risk skoru arttıkça, QTD süreleri artmaktaydı. Ancak aralarında ki bu ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç: Behçet hastalarının QTD süre ortalamaları ve QTD süreleri holter EKG ile değerlendirildiğinde; kontrol grubuna ve normal olarak belirlenen sürelere göre belirgin uzun saptanmıştır. Bu durum Behçet Hastalarının kardiyak aritmiler açısından yüksek risk taşıdığını gösterebilir. İstatistiksel olarak anlamlılık saptanmasa da CHA2DS2-VASс skoru QTD süreleri ve anlamlı aritmi görülmesi ile korelasyon göstermiştir. Bu bulgular ışığında Behçet hastalarının kardiyak aritmiler açısından yakın takip edilmesi, tromboz ve aritmi gelişiminin tahmin edilmesi açısından CHA2DS2-VASс skoru ve dispersiyon parametreleri kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Behçet's disease is a complex form of vasculitis characterized by relapsing and remitting episodes, capable of affecting vessels of all sizes. In this study, we aimed to evaluate the age at diagnosis, disease duration, history of thrombosis, clinical manifestations, and medications used by patients, and to compare these parameters with cardiac findings and related metrics. The goal was to derive prognostic insights that may contribute to improved clinical management of the patients. Materials and Methods: 60 patients which diagnosed with Behçet's disease and followed at the Süleyman Demirel University were included in the study, along with 60 healthy individuals as the control group. Patients' history of thrombosis, systemic involvement, medications, laboratory parameters, personal medical histories, CHA₂DS₂-VASc and ATRIA risk scores were recorded. All participants underwent 12-lead ECG, echocardiography, and 24-hour Holter ECG monitoring. Results: Thrombosis was identified in 23.3% of the patients. Among these, 18.3% had venous, 8.3% had arterial and 1.7% had intracardiac thrombosis. Atrial fibrillation was not observed in any patient. However, significant arrhythmias were detected in 6 patients, 66.7% of which were supraventricular and 33.3% ventricular. The mean QTD time and QTD range were significantly higher in the patient group compared to the control group. PWD tended to increase with higher CHA₂DS₂-VASc scores. Similarly, increased disease duration, CRP levels, and higher CHA₂DS₂-VASc and ATRIA scores were associated with longer QTD times, although these correlations were not statistically significant. Conclusion: The mean QTD durations in patients with Behçet's disease, as well as the QTD durations assessed by Holter ECG, were found to be significantly prolonged compared to the control group and the established normal reference ranges. This finding may indicate that patients with Behçet's disease are at increased risk for cardiac arrhythmias. Although statistical significance was not reached, the CHA₂DS₂-VASc score showed a correlation with QTD durations and the presence of significant arrhythmias. In light of these findings, close cardiac monitoring of patients with Behçet's disease is recommended, and both the CHA₂DS₂-VASc score and dispersion parameters may be useful in predicting the development of thrombosis and arrhythmias.