Türkiye'de geçici koruma altında bulunan Suriyelilerin enformel istihdam üzerindeki etkileri
The effects of Syrians under temporary protection in Turkey on informal employment
  1. Tez No: 986661
  2. Yazar: FERDİ ÇOLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MUALLA YÜCEOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Suriye İç Savaşı'nın yol açtığı göç dalgası sonucu Türkiye'de geçici koruma statüsü altında bulunan Suriyelilerin enformel istihdam açısından durumlarını incelemektedir. Türkiye, yaklaşık 3,6 milyon Suriyeli Arap Cumhuriyeti vatandaşına ev sahipliği yaparak dünyanın en fazla sığınmacı barındıran ülkesi olmuştur. Suriyelilerin iş gücü piyasasına entegrasyonu, özellikle enformel sektörde yoğunlaşmalarıyla dikkat çekmektedir. Enformel istihdam; düşük ücretler, iş güvencesi eksikliği ve sosyal güvenlikten yoksunluk gibi sorunları beraberinde getirirken, bazı sektörlerde iş gücü açığını kapatmaktadır. Bu çalışma, göç üzerinden ifade edilen birçok kavramın, kavram karmaşası içerisinde yanlış kullanımına dair detaylı tanımlamayı yaparak sosyal bilimlerde ve günlük kullanımda doğru ifade edilmesi amacını taşıyarak; Suriyelilerin enformel istihdamdaki rollerini, yerel iş gücü piyasasına etkilerini ve entegrasyon süreçlerini analiz ederek, bu alandaki politikalar için öneriler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the informal employment situation of Syrians under temporary protection status in Turkey as a result of the wave of migration triggered by the Syrian Civil War. Turkey has become the country hosting approximately 3.6 million Syrian Arab Republic citizens, making it the largest refugee-hosting country in the world. Syrians' integration into the labor market is particularly notable for their concentration in the informal sector. While informal employment brings with it problems such as low wages, job insecurity, and lack of social security, it also addresses the labor shortage in some sectors. This study aims to provide detailed definitions of the misuse of many concepts related to migration, amidst the confusion of concepts, and to correctly define them in social sciences and everyday usage. It analyzes the role of Syrians in informal employment, their impact on the local labor market, and their integration processes, and offers policy recommendations in this area.