Sportif faaliyetlerin kamu diplomasisindeki rolü: Ping-pong diplomasisi
The role of sports activities in diplomatic relations: Ping-pong diplomacy
- Tez No: 986677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR MATİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Sports, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Devletler, uluslararası sistemde çatışma ve gerginliklerin arttığı dönemlerde kamu diplomasisi kapsamında daha esnek ve toplumlar arası etkileşimi teşvik eden alternatif enstrümanlara yönelmektedir. Spor, bireyler için sağlıklı yaşamın gereklerinden biri olarak görülse de uluslararası politika açısından bakıldığında ülkeler arasındaki birleştirici bir güç niteliği taşımaktadır. Nitekim spor, geniş kitlelere ulaşabilen evrensel niteliği, kültürler arası etkileşimi doğal biçimde teşvik eden yapısı ve siyasal gerilimlerden görece bağımsız algılanması nedeni ile bu araçlar arasında özel bir konuma sahiptir. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından dünya, komünist ve kapitalist bloklar arasında bölünmüş ve bu durum savaş olma durumunun pamuk ipliğine bağlı olduğu son derece kırılgan bir ortam yaratmıştır. Böyle bir uluslararası atmosferde, spor müsabakalarında yaşanan olumlu gelişmeler devletler arasında iletişimin yeniden kurulmasına ve yumuşama sürecinin başlamasına elverişli bir zemin hazırlamıştır. Bu nedenle spor, geniş kitlelere hitap eden evrensel niteliği sayesinde yalnızca kültürel bir etkinlik olarak değil aynı zamanda kamu diplomasisinin yumuşak güç unsurları arasında önemli bir araç olarak öne çıkmıştır. Sporun diplomasiye etkisini en belirgin biçimde, 1970 yılında Japonya'da düzenlenen Dünya Masa Tenisi Şampiyonası sırasında yaşanan gelişmelerle görülmüştür. Şöyle ki Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki son derece kritik ve hassas ikili ilişkilerin normalleşmesine kayda değer bir katkı sağlamıştır. Söz konusu gelişme, yalnızca diplomatik bir sonuç doğurmamış, aynı zamanda uluslararası ilişkiler literatürüne“Ping Pong Diplomasisi”adıyla yeni bir kavram kazandırmıştır. Bu çalışma literatüre dayalı bir inceleme yöntemi kullanarak Ping Pong Diplomasisi'nin ortaya çıkış sürecini ve uluslararası politika üzerindeki etkilerini örnek olaylar üzerinden analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In periods characterized by escalating international conflicts and tensions, states increasingly resort to alternative instruments within the scope of public diplomacy that encourage inter-societal interaction and offer greater flexibility. Although sports are primarily regarded as a requisite for a healthy lifestyle at the individual level, they function as a unifying force between nations from the perspective of international politics. Indeed, sports occupy a unique position among these instruments due to their universal nature capable of reaching vast audiences, their inherent capacity to foster cross-cultural interaction, and their perception as being relatively independent of political frictions. Following the Second World War, the world was polarized into communist and capitalist blocs, creating a highly fragile environment where the maintenance of peace hung by a thread. In such an international atmosphere, positive developments in sporting competitions provided a favorable ground for re-establishing communication and initiating the process of detente between states. Consequently, through its universal appeal, sports have emerged not merely as a cultural activity but as a significant tool among the soft power elements of public diplomacy. The impact of sports on diplomacy was most prominently observed during the developments at the 1971 World Table Tennis Championships held in Japan. These events contributed significantly to the normalization of the highly critical and sensitive bilateral relations between the United States and China. This development did not only yield diplomatic results but also introduced a new concept to the international relations literature:“Ping Pong Diplomacy”. Utilizing a literature-based research methodology, this study analyzes the emergence of Ping Pong Diplomacy and its impacts on international politics through case studies.