Üçlü dezavantajlılık bağlamında hataylı afetzede kadınların deneyimi: 6 Şubat depremi örneği
The experience of women affected by the earthquake in hatay in the context of triple disadvantage: The case of the February 6 earthquake
  1. Tez No: 986682
  2. Yazar: EMİNE KADER KIZMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Ülkemizde yaşanan 6 Şubat 2023 depremlerinin sonuçları çok ağır olmuştur. 11 ili etkisi altına alan depremde, Hatay ve özellikle Antakya'da yıkım çok büyük olmuştur. Bu araştırmanın temel amacı 2023 yılında yaşanan Kahramanmaraş depremlerinden sonra yerinde kalmak zorunda olan veya imkansızlıklardan dolayı yerinde kalmayı seçen Hataylı kadınların afet döneminde ve sonrasında yaşadığı sorunları üçlü dezavantajlılık bağlamında incelemektir. Afetzede yoksul kadınlar üzerine yoğunlaşan bu araştırma, üçlü dezavantajlılık bağlamında kadınların yaşadığı dezavantajlı durumları ortaya koymaktadır. Bu bağlamda çalışmada Hatay/Antakya'da konteyner kentte yaşayan 19 kadın katılımcının düşünceleri ve deneyimleri üzerinden üçlü dezavantajlılık durumu incelenmektedir. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji deseni ile gerçekleştirilen bu araştırmada, veriler görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma Hatay'ın Antakya ilçesinde konteyner kentte yaşayan kadınlarla gerçekleştirilmiştir. Bu noktada araştırmada konteyner kentte yaşamını devam ettirmek zorunda olan afetzede yoksul kadınların yaşadığı üçlü dezavantajlı durumların nasıl şekillendiği araştırılmaktadır. Bu bağlamda araştırmanın sonunda üçlü dezavantajlılık kavramının depremzede kadınların deneyimleri üzerindeki görünümünün nasıl olduğu ortaya konulmuştur. Konteyner kentte yaşayan kadınların 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan ve“yüzyılın felaketi”olarak isimlendirilen afetten sonra deneyimleri ve üçlü dezavantajlılık durumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The consequences of the earthquakes that occurred in our country on February 6, 2023 were extremely severe. The earthquakes, which affected 11 provinces, caused extensive destruction in Hatay, particularly in Antakya. The main aim of this study is to examine the problems experienced during and after the disaster by women from Hatay who were forced to remain in place or chose to do so due to limited means following the Kahramanmaraş earthquakes of 2023, within the framework of triple disadvantage. Focusing on disaster-affected poor women, this research reveals the disadvantaged conditions experienced by women in the context of triple disadvantage. In this regard, the study examines the state of triple disadvantage through the views and experiences of 19 female participants living in a container settlement in Hatay/Antakya. Conducted using a phenomenological design, one of the qualitative research methods, this study collected data through the interview technique. The research was carried out with women living in a container settlement in the Antakya district of Hatay. At this point, the study investigates how the triple disadvantaged conditions experienced by disaster-affected poor women who are compelled to continue their lives in container settlements are shaped. In this context, the findings of the study reveal how the concept of triple disadvantage manifests in the experiences of earthquake-affected women. The experiences and triple disadvantaged conditions of women living in container settlements following the disaster of February 6, 2023-referred to as the“disaster of the century”-are evaluated.