Dijitalleşme ile birlikte değişen sosyal ilişki pratikleri ve yalnızlaşma problemi
Changing social relationship practices with digitalization and the problem of loneliness
- Tez No: 986691
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ESRA ATALAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Medya ve İletişim Bilim Dalı
Özet
Yalnızlık ve insanların giderek yalnızlaşma durumunun günümüzde şiddetini artıran bir problem haline geldiği görülmektedir. Yalnızca ülkemizde değil, dünya genelinde yalnızlık ve buna bağlı yaşanan problemler daha sık konuşulur bir duruma gelerek çözüm aranmaktadır. Kişilerin giderek yalnızlaşması durumu incelenirken göz önüne alınan en önemli noktalardan biri ise yeni medya teknolojilerinin bu problemin içerisindeki konumunu anlamlandırabilmektir. Bu doktora tez çalışması da yalnızlık ve yeni medya teknolojileri arasındaki ilişkiyi X, Y ve Z kuşaklarının perspektifinden değerlendirerek mevcut durumu ve olası çözümleri belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, üç kuşaktan 34 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yürütülerek sosyal medyada yürütülen çevrimiçi ilişkiler ile katılımcıların yalnızlık duyguları arasındaki ilişki çok boyutlu bir şekilde ele alınmıştır. Yürütülen derinlemesine görüşmeler sonucu MAXQDA ile tematik bir analiz ve kuşakların kullandığı duygusal ve bilişsel ifadeler gibi dilsel göstergelere yönelik çıktılar elde etmeyi sağlayan LIWC-22 ile bulgulara ulaşılmıştır. Çalışmanın sonuçları, çevrimiçi sosyal ilişkilerin her kuşak üzerinde farklı bir yansıması olduğunu ve yalnızlık duygusunun günümüz teknolojileriyle iç içe geçen çok boyutlu bir yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmanın ulaştığı sonuçların, üç kuşağın da sosyal medya kullanımları, çevrimiçi ilişkilere yaklaşımları ve deneyimledikleri yalnızlık duygusunun daha iyi anlaşılabilmesine yardımcı olarak günümüzdeki yalnızlık problemine etkin çözümler bulunabilmesi için bir zemin oluşturabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Loneliness and the increasing isolation of people have become a crucial problem in the modern world. Not only in our country but also around the world, loneliness and related issues are increasingly being discussed and addressed. One of the most significant points to consider when examining the increasing isolation of people is to understand the role of new media technologies in this phenomenon. This study aims to determine the current situation and possible solutions by evaluating the relationship between loneliness and new media technologies from the perspective of Generations X, Y, and Z. To achieve this objective, in-depth interviews were conducted with 34 participants from three generations, and the relationship between online relationships on social media and participants' feelings of loneliness was examined in a multidimensional way. As a result of the in-depth interviews, a thematic analysis was conducted using MAXQDA-24 and LIWC-22, which provided outputs of linguistic indicators, including emotional and cognitive expressions used by generations. Results indicate that online social relationships have a diverse impact on each generation and that the feeling of loneliness has a multidimensional structure that is intertwined with contemporary technologies. Based on the findings, it is suggested that a deeper understanding of the social media use of all three generations, their approaches to online relationships, and the sense of loneliness they experience can contribute to effective solutions to the issue of loneliness.