Oyuncak bebek biçimlerinin seramik formları
Doll images in ceramic form
  1. Tez No: 98672
  2. Yazar: ÖZGE İLBEYİ
  3. Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET İnsanlar konuşarak anlaşırlar, kelimeler fikirlerin iletiminde araç olarak kullanılır ve kelimelere öylesine dalınır ki onun dışmda müziğin, dansın, resmin, seramiğin... daha güçlü daha etkin bir anlatım aracı olabileceği unutulabilir. İşte bu etkin iletişim araçlarından biri de tarih öncesi çağlara kadar uzanan oyuncak bebeklerdir. Tinsel yönden çekici olan bebekler farklı dönemlerde sembolleşmişler ve büyücülükte kullanılmışlar, daha sonraları bazı toplumların geleneksel töreleri içinde gelinlere bereket amaçlı verilmişlerdir. Bugün eğitimde, geleneksel formların çağdaş yorumu başlıği altında, kültür kalıntılarının devamlılığım, değişen işlev ve koşullan gözden geçirmek yolu ile çağdaş yaşama belirli bir araştırma, inceleme, yorum ve yaratıcılık katarak uyarlama çalışmaları yapılabilmektedir. Çünkü değişimlerin bunca hızlı yaşandığı çağımızda, kültürel açıdan boşlukların olması doğal karşılanmaktadır. Bilimsel, teknololojik ve sanatsal değerler toplumda sürekli değişim göstermektedir. Bütün değişimlere karşın, oyuncak bebeklerin toplumda düşünce, duygu, örf ve adetleri konusu içine alan bir başka fonksiyonu da yerine getirebilen, yansıtabilen, devam ettirebilen bir özelliği vardır. Birinci bölümde; oyuncağın tarihsel sürecine ve teknoloji ile birlikteki geüşimine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise; oyuncağın çocuk psikolojisindeki önemi ve etkisi üzerinde durularak,günümüzdeki gelişimine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; bebek biçimlerindeki; doğallığın, hareketliliğin, çizgiselliğin ve dokusal oluşumlarının, seramik malzemenin olanaklarına bağlı kalınarak, uygulamalarda ki formlara yansıması amaçlanmış, biçim ve sır ilişkisindeki denge sağlanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise; sonuç ve kaynakça kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY People understand each other through communication and words are used to convey messages across.But sometimes it can be ignored that music, dancing, paintings or ceramic can also be used to convey messages more effectively than words. One of the most effective things in conveying from pre history, in different periods in the history, these dolls which have been effective from the point of spiritual were used as symbols of some values in the community as well as for magical purposes. İn the later stages in the history, in some communities these dolls were given brides as a symbol of fortune which was considered as a part of their tradition. Today in education, under the heading of modern comment of traditional forms, continuousy of cultural remains can be but in to practice by adding some creativity, depending on the change of functions and conditions. It is seen natural to have gaps in the culture because of the speed of the changes taking place in our age. Values in science, technology and art change continuously in the society. However dolls have a special feature which can still reflect the thoughts, feelings and traditions of a society functionally. In the firt section, the development of a toys historical period takes place whit tecnology. In the second section, the development of a toy in todays life takes place with the importance of it and its effects on a childs psychology. In the third section, the aim is to provide the balance between form and glaze relations and also to reflect the nature, variety, sensationalism and sensitive happenings depending on ceramic materials to the forms in application. The conclusion and list of references are found in the final section.