Ethnolinguistic vitality, identity, attitudes, language choice in social network and codeswitching: The case of Bosnian people living in Sakarya
Etnikdilbilimsel canlılık, kimlik, tutumlar, toplumsal ağ içinde dil seçimi ve düzenek kaydırımı: Sakarya'da yaşayan Boşnakların durumu
  1. Tez No: 98673
  2. Yazar: FİRDEVS KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY KÖNİG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
HI ÖZET Bu çalışmada bir konuşma topluluğu olarak Türk Boşnaklarının etnikdilbilimsel canlılıkları, etnik kimlikleri, tutumları ve toplumsal ağları içerisindeki dil kullanımları incelenmiştir. Bir konuşma topluluğunun sadece dilbilimsel olarak değil aynı zamanda toplumdiibilimsel yönden de tanımlanması az önce bahsedilen ve birbirinden ayrı gibi görünen ancak birbiriyle son derece ilintili kavramların da çalışmaya dahil edilmesini gerektirmektedir. Dilbilimsel canlılıkla ilgili nicel çözümleme, statü, nüfus ve kurumsal faktörleri içeren Öznel Canlılık Sormacası'nın (the Subjective Vitality Questionnaire) denek grubuna uygulanması sonucu elde edilen verilere dayanılarak yapılmıştır. Etnik kimlikleri, toplumsal ağları, kişisel ve duygusal etkinlikler içerisinde dil kullanımları ve hem kimliklerine hem de kullandıkları dillere (Boşnakça ve Türkçe) karşı tutumlarını inceleyen nicel çözümleme, Öznel Canlılık Sormacası'na eklenen sorulara verilen yanıtlar çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Dil kullanımlarında gözlenen düzenek kaydırımının nitel çözümlemesi 'Matrix Language Frame' ve 'Markedness' modellerine göre yapılmıştır. Myers-Scotton tarafından öne sürülen bu modellerdeki evrensel sınırlamalar, sözü geçen konuşma topluluğundan teybe kaydetmek yoluyla toplanan veriler içinde geçerlidir. Sakarya'nın Aralık köyünde yaşayan Boşnaklar arasında Boşnakça ve Türkçe'ye, aynı zamanda Boşnak ve Türk kimliklerine karşı tutumları, etnikdilbilimsel canlılık derecesi ve toplumsal ağlan ile kişisel ve duygusal etkinliklerindeki dil kullanımları (ki bu çalışmanın yapıldığı dönemde düzenek kaydırımı gözlenmiştir) ve etnik kimlikleri arasındaki ilişkiler göz önüne alındığında, dil ve kimlik konusunda oldukça olumlu tutum sergileyen deneklerin, etnikdilbilimsel canlılık düzeylerinin de yüksek olduğu görülmüştür. Bu düzeyin etnik topluluk olarak varolan Boşnakların etnikIV kimlikleri üzerinde de bir etkiye sahip olduğu varsayılmıştır. Benzer şekilde, yüksek düzeydeki etnikdilbilimsel canlılıkları, toplumsal ağları, kişisel ve duygusal etkinliklerindeki dil kullanımlarını (dil seçimlerini) da etkilemektedir. Bu çalışmanın yapıldığı dönemde Türk Boşnaklannın etnik kimlikleri ve dil kullanımları arasında açık bir ilişkinin varlığı gözlenmiş olmakla birlikte, varolan durumun gelecekte de süreceğine ilişkin varsayımın yapılması zordur, yani Türk Boşnakları her ne kadar etnik ve kültürel özelliklerini gelecekte de sürdürmek isteseler de Boşnakçayı kullanma olasılıkları düşük görünmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study embodies four dimensions, namely, the ethnolinguistic vitality, the ethnic identity, attitudes and the language use in the social networks of Turkish Bosnians as a speech community. To define a speech community not only linguistically but also sociolinguistically necessitates a comprehensive view of seemingly different but actually related concepts mentioned above. The quantitative analysis of the ethnolinguistic vitality is done by the help of the Subjective Vitality Questionnaire (SVQ), which includes the three underlying factors of status, demographics and institutional support. The analyses of ethnic identity, language choice in their social networks, personal and emotional activities, and attitudes towards both identities and languages (i.e. Bosnian and Turkish) are realized through the data gathered from questions attached to the SVQ. The qualitative analysis of code-switching observed in their language use (based on the tape-recorded data) is realized by the help of the Matrix Language Frame and Markedness model. It has been found that universal constraints on code-switching proposed by Myers- Scotton are also vaiid for the data gathered from the Turkish-Bosnian speech community. When the relationships between above-mentioned dimensions, namely, attitudes toward Bosnian and Turkish, the degree of ethnolinguistic vitality, the language use of Bosnians in their social networks, personal and emotional activities (including code-switching patterns, at least at the time the research was carried out) and ethnic identity are considered, it has been found that the respondents who have mildly positive attitudes toward Bosnian and Turkish (in terms of identities and languages) have a high degree of ethnolinguistic vitality. This degree is assumed to have an influence on their ethnic identity as an ethnic collectivity. Similarly, this high degree ofVI ethnolinguistic vitality affects their language use (and choice) in their social networks, personal and emotional activities. Although it was observed that there was a clear relationship between the ethnic identities of Turkish- Bosnians and their language use at the time the research was carried out, predicting about the continuation of the present state in the future is hard, i.e. eventhough they wish to preserve their ethnic and cultural features in the future, they may not use the Bosnian language.