4-6 yaş grubu çocuklarda periferik katater uygulamasının oyuncak bez bebek üzerinde anlatımının korku, anksiyete ve ağrı üzerine etkisi
The effects of the explaining peripheral catheter application over 4-6 years of chi̇ldren on rag doll on fear, anxiety and pain
  1. Tez No: 643898
  2. Yazar: BÜŞRA İNAÇ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİA KEÇİALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Periferik katater uygulaması, hastanede çocuklara yaygın olarak uygulanan ağrılı invaziv bir işlemdir. Bu işlemin özellikle çocuklar üzerinde korku ve anksiyeteye sebep olduğu bildirilmektedir. Çalışma 4-6 yaş grubu çocuklarda periferik katater uygulamasının, oyuncak bez bebek üzerinde anlatımının etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Deneysel desenli bu çalışma Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servisi'nde 20 Aralık 2019 – 30 Nisan 2020 tarihlerinde yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden aileler ve seçim kriterlerine uyan 98 çocuk çalışmaya dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılan çocuklara periferik katater uygulaması öncesinde bez bebek üzerinde işlem anlatılmıştır. Araştırmada, işlem öncesi ve sonrası Wong Baker Ağrı Skalası, Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk (ÇAS-D), Çocuk Korku Ölçeği (ÇKÖ) uygulanmıştır. Ayrıca nabız ve solunum sayısına olan etkisi değerlendirilmiştir. Deney ve kontrol grubundaki çocukların sosyodemografik özellikleri benzerdir. İşlem sonrası deney gurubundaki çocukların ağrı düzeyleri ((X̄) :1,13) kontrol gurubuna göre ((X̄) :1,78) daha düşüktür. Deney gurubu çocukların korku ve anksiyete düzeyleri (S.O: 40,05) kontrol gurubuna göre (S.O: 59,76) daha düşük bulunmuştur. Deney ve kontrol gurupları arasında nabız değeri istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermezken, ( t(96): -1,84, p>0,05) solunum değeri anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Peripheral catheter application is a painful invasive procedure commonly applied to children in the hospital. It is reported that this procedure causes fear and anxiety, especially in children. The study was carried out to explain the effect of peripheral catheter application and the process expression on rag doll in 4-6 years of children. This study, which has an experimental design, was conducted at the Sakarya University Education and Research Hospital Child Health and Diseases Service between December 20, 2019 - April 30, 2020. Families who agreed to participate in the study and 98 children who met the selection criteria were included in the study. The children who participated in the study were told about the procedure with a rag doll before the peripheral catheter application. In the study, Wong Baker Pain Scale, Children's State Anxiety (CSA), Child Fear Scale (CFS) were applied before and after the procedure. In addition, its effect on pulse and respiratory rate was evaluated. The sociodemographic characteristics of children in the experimental and control groups are similar. Pain levels of children in the experimental group after the procedure ((X̄) :1.13) are lower than the control group ((X̄) :1.78). The fear and anxiety levels of the experimental group children (S.O: 40.05) were lower than the control group (S.O: 59.76). Pulse value did not show a statistically significant difference between the experimental and control groups, whereas (t (96): -1.84, p> 0.05), the respiratory value was significantly lower.