Doğa turizmi ve mekânsal yeniden üretim: Göreme'de 2000 sonrası turizm pratikleri
Nature tourism and spatial reproduction: Post-2000 tourism practices in Göreme
- Tez No: 986728
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada 1950'lerde şekillenen turizmin, gelişip çeşitlenmesi ve bu süreçle birlikte doğanın da turizmin bir tüketim unsuru olmaya başlaması konusu ele alınmaktadır. Sahip olduğu doğal oluşumlar, turizmin bölgede sektörleşmesinden önce bölge halkı tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan Göreme'nin bölgeye rağbet gösteren turistlerle birlikte turizm sektörüne entegre bir hayat tarzına geçilmiştir. Bu bağlamda mevcut yapılar restore edilerek farklı amaçlarla yeniden kullanıma açılmıştır. Çalışmada mekânın yeniden üretim sürecine odaklanılmaktadır. Bildiğimiz anlamda turizm 1950'lerden sonra şekillenmiştir. Sosyoekonomik olarak daha üst konumda olan toplumsal sınıfların bir pratiği olarak ortaya çıkan turizm, kapitalizmin gelişmesi ve gelir düzeylerindeki artışla birlikte diğer toplumsal sınıflara da yayılmıştır. Böylece dünya üzerinde birçok bölge dikkat çekici elementleriyle öne çıkmış ve turistlerin ilgisini çekmiştir.. Çalışma kapsamında bölgede nitel yöntemin kullanıldığı saha araştırması yapılmıştır. Araştırma kapsamında bölgede uzun yıllardır yaşayan iş yeri sahipleriyle mülakatlar yapılmıştır. Katılımcıların turizm sektörüne geçiş süreçleri, Göreme'nin turistikleşmesi hakkındaki görüşleri ve değişen hayatları incelenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde turizmin tarihsel gelişimi ele alınmıştır. İkinci bölümde Kapadokya Bölgesi'nin tarihi ve Göreme'nin turizmle birlikte yaşadığı dönüşüm ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise bölgedeki turizmin doğa turizmi bağlamında yeniden üretildiğinin göstergeleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the development and diversification of tourism, which was shaped in the 1950s, and with this process, nature began to be a consumption element of tourism is discussed. Goreme, which was used as a settlement by the people of the region before the natural formations it has and tourism in the region, has started an integrated lifestyle in the tourism sector together with the tourists who are in demand in the region. In this context, the existing buildings were restored and reopened for different purposes. The study focuses on the reproduction process of the space. Within the scope of the study, a field study was conducted in the region using the qualitative method. Within the scope of the research, interviews were conducted with business owners who have lived in the region for many years. The transition processes of the participants to the tourism sector, their views on the touristicization of Göreme and their changing lives were tried to be examined. In the first part, the historical development of tourism is discussed. In the second part, the history of the Cappadocia Region and the transformation of Göreme with tourism are discussed. In the third part, the indicators that the tourism in the region is reproduced in the context of nature tourism are discussed.