Documentation of village schools in the northern region of Kizilcahamam district of ankara in the context of rural tourism and a proposal of adaptive reuse
Ankara'nın Kızılcahamam ıİlçesı̇nı̇n Kuzey Bölgesı̇ndekı̇ Köy okullarının Kırsal turı̇zm bağlamında belgelenmesı̇ ve uyarlanabilir yenı̇den kullanım önerı̇sı̇
- Tez No: 941147
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM SAĞIROĞLU DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
1950'li yıllarda Türkiye'de gelişen sanayi politikalarını takiben yaşanan çeşitli ekonomik yetersizlikler, sağlık ve altyapı sistemlerindeki geri kalmışlık, eğitim olanaklarının yetersizliği gibi nedenlerle kırsal kesim insanları kent merkezlerine göç etmeye başlamıştır. Gelişmiş kent merkezlerine olan bu göç, köylerdeki kırsal mimari miras yapılarının atıl kalmasına ve günümüzde atıl yapı stoğunun varlığına neden olmuştur 19. yüzyılın sonlarında Türkiye'de eğitim alanında yapılan reformlarla birlikte zamanla atıl kalmaya başlayan bu kırsal yapılar kendi kaderlerine terk edilmiştir. Tez çalışması için seçilen Kızılcahamam bölgesi, zengin doğal yerüstü ve yeraltı kaynaklarına ev sahipliği yapmaktadır. Bölgenin kırsal alanlarında doğa turizmi alternatifleri için birçok rota bulunmaktadır. Köylerde büyük ölçüde korunmuş kırsal mimari miras ve doğal kaynakların yanı sıra dini, ve kültürel kaynaklar da bulunmaktadır. Her ne kadar köyler terk edilme tehlikesiyle karşı karşıya olsa da kırsal alanları büyük ölçüde korunmuş olan ilçedeki köylerde kırsal mimari miras yapıları ve doğal miras unsurları bulunmaktadır. Tez çalışması kapsamında Kızılcahamam'ın kuzey bölgesinde yer alan yedi köy ve köy okulu incelenmiş, atıl durumdaki köy okullarının mevcut durumlarının analiz edilerek belgelenmesi, mimari, sosyokültürel ve sürdürülebilirlik açısından önemlerinin ortaya konulmuş ve önerilen Kızılcahamam kültür rotası kapsamında ve sürdürülebilir kırsal turizm bağlamında nasıl dönüştürülerek yeniden işlevlendirilebileceklerine dair stratejiler geliştiriliştir. Bir başka deyişle bu çalışma, çeşitli nedenlerle eski işlevini sürdüremeyen köy okullarının farklı işlevlere nasıl uyarlanabileceğini, turizm potansiyelini ve kültürel değerleri bölgeye nasıl entegre edebileceğini analiz ederek mekânsal dönüşümler için gerekli senaryoları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Yerel ve çevresel bağlam göz önünde bulundurularak, seçilen bölge için bir kültür rotası ve bir köy okulu için uyarlanabilir yeniden kullanım projesi hazırlanmıştır
Özet (Çeviri)
Following the industrial policies developed in Türkiye in the 1950s, rural people started to migrate to urban centers due to various reasons such as economic inadequacies, backwardness in health and infrastructure systems, and insufficient educational opportunities. This migration to developed urban centers has caused the rural architectural heritage buildings in the villages to remain idle and the existence of an idle building stock today. With the reforms made in the field of education in Türkiye in the late 19th century, these rural buildings, which started to remain idle over time, were left to their fate. Kızılcahamam region, which was selected for the thesis study, is home to rich natural surface and underground resources. There are many alternative routes for nature tourism in the region's rural areas. The villages have largely preserved their rural architectural heritage and natural resources, as well as religious, cultural, and natural resources. Although the villages are in danger of abandonment, there are rural architectural heritage structures and natural heritage elements in the villages in the district, whose rural areas are largely preserved. Within the scope of the thesis, seven villages and village schools in the northern region of Kızılcahamam were examined, the current conditions of the idle village schools were analyzed and documented, their architectural, sociocultural, and sustainability importance was revealed, and strategies were developed on how they could be transformed and re-functionalized within the scope of the proposed Kızılcahamam cultural route and in the context of sustainable rural tourism. In other words, this study aims to present the necessary scenarios for spatial transformations by analyzing how village schools that cannot maintain their old function for various reasons can be adapted to different functions and how they can integrate tourism potential and cultural values into the region. Considering the local and environmental context, a cultural route and an adaptive reuse project have been prepared for the selected region.