2018 ve 2024 5.sınıf fen bilimleri öğretim programlarında benimsenen eğitim felsefeleri ve onların dayandığı felsefi temellerin tespiti
Identification of the educational philosophies adopted in the 2018 and 2024 5th grade science curriculum and they are based on thephilosophical foundations
  1. Tez No: 986729
  2. Yazar: BETÜL EKER SAVRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Felsefe, eğitimde hangi bilgilerin öğretilmesi gerektiğinden hangi yöntemlerin kullanılacağına, eğitimin hangi değerleri kazandıracağına kadar pek çok konuda rehberlik ederek hem eğitim programlarının hazırlanmasına hem de öğrenme sürecinin amacına ulaşmasına yön vermektedir. Bu çalışmada, 2018 ve 2024 5. Sınıf Fen Bilimleri Öğretim Programlarında bulunan kazanımlar/öğrenme çıktılarında benimsenen eğitim felsefeleri ve onların dayandığı felsefi temellerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi ile yapılmıştır. Veri kaynağı olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı 2018 ve 2024 5.Sınıf Fen Bilimleri Öğretim Programı kullanılmıştır. Öğretim programında bulunan kazanımlar/öğrenme çıktıları eğitim felsefeleri ve onların dayandığı felsefi temeller kapsamında değerlendirilmiş. 3 Uzman 1 Araştırmacı görüşüne yer verilmiş. Araştırma sonucunda kazanımlar/öğrenme çıktılarının felsefi temeller kapsamında realizm ve pragmatizm; eğitim felsefesi kapsamında esasicilik ve ilerlemecilik ağırlıkta olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmanın bulguları adı geçen programların revize edilmesi sırasında göz önünde bulundurulması önerilir.
Özet (Çeviri)
Philosophy guides which information should be taught in education, which methods to be used, which values of education, and to the preparation of educational programs and to achieve the purpose of the learning process.In this study, it is aimed to determine the educational philosophies adopted in the gains/ learning outcomes found in 2018 and 2024 5th Class Science Curriculum and the philosophical foundations on which they are based.The study was conducted by document analysis method, one of the qualitative research methods.2018 and 2024 5th grade Science Curriculum, published by the Ministry of National Education as a data source, was used. The gains/ learning outcomes in the curriculum were evaluated within the scope of education philosophies and the philosophical foundations on which they are based.The gains/ learning outcomes in the curriculum were evaluated within the scope of education philosophies and the philosophical foundations on which they are based.3 experts and 1 researcher opinion.Realism and pragmatism within the scope of philosophical foundations of gains/learning outcomes as a result of the research; Within the scope of the philosophy of education, it was determined that essentialism and progression are predominant.The findings of this study should be considered during the revision of the said programs.