Yeni piperazin hidrazon türevlerinin sentezi, karakterizasyonu, elektronik özelliklerinin, antibakteriyel aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization, electronic properties, and biological activities of novel piperazine–hydrazone derivatives
  1. Tez No: 986735
  2. Yazar: MEHMET EŞLİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN MİTHAT MUHAMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, yeni piperazin-hidrazon türevleri tasarlanmış, sentezlenmiş ve çok yönlü olarak incelenmiştir. Öncelikle hedef bileşiklerin sentezi uygun organik sentez yöntemleri ile gerçekleştirilmiş, elde edilen ürünler FT-IR, ¹H NMR, ¹³C NMR ve LC-MS gibi spektroskopik teknikler kullanılarak yapısal olarak karakterize edilmiştir. Ayrıca, teorik düzeyde gerçekleştirilen yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) hesaplamaları ile bileşiklerin elektronik özellikleri (HOMO-LUMO enerji seviyeleri, enerji aralığı, kimyasal potansiyel, iyonlaşma enerjisi, elektronegatiflik, kimyasal sertlik gibi parametreler) belirlenmiş ve yapı–aktivite ilişkileri hakkında bilgi edinilmiştir. Biyolojik aktiviteler kapsamında, sentezlenen piperazin-hidrazon türevlerinin antibakteriyel etkileri seçilmiş Gram-pozitif: Bacillus subtilis (ATCC 6633), Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Listeria monocytogenes (NCTC 11994), Enterococcus faecalis (ATCC 29212) ve Gram-negatif bakteriler; Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853) ve Klebsiella pneumoniae (ATCC 13883) Escherichia coli (ATCC 35218)'ye karşı ve minimum inhibitör konsantrasyon (MİK) yöntemi ile değerlendirilmiştir. GAUSSIAN 09 paket programında DFT metodu ile yeni elde edilen piperazinhidrazonun bileşiğinin konformasyon analizi yapılmış ve en kararlı moleküler yapısı elde edilmiştir. Kararlı konformun FMOs (HOMO ve LUMO) enerjileri ve Global reaktiflik parametreleri hesaplanmış yapı ile biyolojik aktivite arasındaki ilişki (SAR) incelenmiş, ayrıca, moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) haritası çizilerek muhtemel biyoaktif uçlar değerlendirilmiştir. Agar kuyu difüzyon testi sonuçları, bileşiklerin test edilen bakterilere karşı genel olarak orta düzeyde inhibitör etki gösterdiğini açıkça ortaya koymuştur. Bileşiklerin aktivite sıralaması ile enerji aralığı, kimyasal sertlik ve kimyasal yumuşaklık hesaplamaları arasında doğrudan bir ilişki olduğu da tespit edilmiştir. Sonuçlar, ayırca sentezlenen bileşiklerin formülleriyle uyumlu olduklarıni ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, new piperazine-hydrazone derivatives were designed, synthesized, and comprehensively investigated. Firstly, the target compounds were synthesized using appropriate organic synthesis methods, and the obtained products were structurally characterized by spectroscopic techniques such as FT-IR, ¹H NMR, ¹³C NMR, and LC-MS. In addition, electronic properties of the compounds (HOMO–LUMO energy levels, energy gap, chemical potential, ionization energy, electronegativity, chemical hardness etc.) were determined through density functional theory (DFT) calculations at the theoretical level, providing insights into structure–activity relationships. Within the scope of biological activities, the antibacterial effects of the synthesized piperazine-hydrazone derivatives were evaluated against selected Gram-positive strains Bacillus subtilis (ATCC 6633), Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Listeria monocytogenes (NCTC 11994), Enterococcus faecalis (ATCC 29212), as well as Gram-negative strains Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Klebsiella pneumoniae (ATCC 13883), and Escherichia coli (ATCC 35218) using agar well diffusion and minimum inhibitory concentration (MIC) methods. Agar well diffusion test results clearly demonstrated that the compounds generally exhibited moderate inhibitory activity against the tested bacteria. A direct correlation was also found between the activity rankings of the compounds and the calculations of their energy range, chemical hardness, and chemical softness. The results also demonstrated that the synthesized compounds were consistent with their formulas.