İlköğretim beşinci sınıf fen bilgisi programının bilişsel alanla ilgili hedef ve davranışlarının ulaşılabilirlik ve öncelik sonralık ilişkileri yönünden değerlendirilmesi
An assessment of the attainability levels and antecedence precedence relationships of the goals and behaviors in relation to the cognitive domain of basic education school fifth grade science issues course programme
- Tez No: 98676
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAHATTİN GELBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, ilköğretim beşinci sınıf fen bilgisi programının“Vücudumuzu tanıyalım”ünitesindeki“Sindirim Sistemi ve Beslenme”konusuna ait bilişsel alanla ilgili hedef ve davranışların ulaşılabilirlik durumu ve davranışlar arasındaki öncelik-sonralık ilişkisini belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için oluşturulmuş dört alt probleme cevap bulunmaya çalışılmıştır. Araştırmanın birinci alt probleminde bilgi, kavrama ve uygulama basamaklanndaki davranışların ulaşılabilirlik düzeyi saptanmaya çalışılmıştır. Davranışların ulaşılabilirlik düzeyleri, davranışları ölçen sorulara öğrencilerin verdikleri doğru cevap yüzdeleri ile bakılmıştır. Davranışların ulaşılma düzeyi için öğrenme ölçütü 0,75 alınmıştır. Sonuçta bilgi, kavrama ve uygulama basamağındaki tüm davranışların kazanılma yüzdeleri 0,75 'in üzerinde çıkmıştır. Bu durum, öğrencilerin bilgi, kavrama ve uygulama düzeyinde öngörülen davranışlara ulaşabilir olduğunu göstermektedir. Araştırmanın ikinci alt probleminde, bilgi kavrama ve uygulama basamaklanndaki hedeflerin ulaşılabilirlik durumu saptanmaya çalışılmıştır. Bilgi, kavrama ve uygulama basamağındaki hedeflerin ulaşılabilirlik durumunu saptamak için basamaktaki ulaşılan davranışların toplamını o hedefe ait davranış sayısına bölerek hedeflerin mutlak basan yüzdeleri bulunmuştur. Hedeflerin ulaşılabilirlik düzeyi bilgi basamağında 0,83, kavrama basamağında 0,80 ve uygulama basamağında da 0,77 çıkmıştır. Bu durum, bilgi, kavrama ve uygulama basamağındaki hedeflerin ulaşılabilir olduğunu gösterir. Öğrencilerin bilgi, kavrama ve uygulama basamaklannda hedeflere ulaşılabilirliğini hesaplamak için test maddelerindeki sorulara verdikleri doğru cevaplara göre basan yüzdeleri hesaplanmış ve öğrencilerin bilgi, kavrama ve uygulama basamaklannda hedeflere ulaşmadaki toplamlı yüzdeleri bulunmuştur. Buna göre, 0,75 üzerinde bilgi basamağına ulaşan öğrencilerin oram %84,3, kavrama basamağına ulaşan öğrencilerin oram %81,9, uygulama basamağına ulaşan öğrencilerin oranı %52,9 düzeyindedir. Üçüncü alt problemde, bilgi-kavrama, bilgi-uygulama ve kavrama-uygulama basamaklanndaki hedeflerin ulaşılabilirlik düzeyleri arasında fark olup olmadığım araştırılmış, bağımlı grupların ortalamaları arasındaki farkı test etmekte kullanılan t- testine başvurulmuştur. Bu ikili karşılaştırmada bilgi-kavrama, bilgi-uygulama, kavrama-uygulama düzeylerindeki hedeflerin ulaşılabilirlik düzeyleri arasında 0,05 düzeyinde manidar bir fark olduğu anlaşılmaktadır. Dördüncü alt problemde, bilgi, kavrama ve uygulama basamaklanndaki davranışlar arasında nasıl bir öncelik ve sonralık ilişkisi olduğu araştırılmıştır. Bilgi, kavrama ve uygulama basamaklanndaki davranışlar arasında öncelik-sonralık ilişkisi tetrakorik korelasyon formülü ile hesaplanmıştır. Hesaplanan korelasyon katsayılarının bazılarında 0,05 manidarlık düzeyinde sıfırdan farklı olduğu görülürken, bir kısmında da fark olmadığı görülmüştür. Bilgi, kavrama ve uygulama basamaklanndaki davranışlar arasında ön koşulluk ilişkilerinin tümüyle sağlanamamasının nedenleri, davranışlar arasındaki tutarlılığın yetersizliğinden, öğrenciler arasındaki öğrenme hızındaki farklılıktan, öğrenme durumlanndaki eksiklikten, davranışlar arasında başka davramşlann eksikliğinden ya da Bloom taksonomisinin bu ünite için geçerli olmamasından kaynaklanabilir. Genel olarak bakıldığında, bilgi, kavrama ve uygulama basamaklanndaki hedef ve davramşlann ulaşılabilir olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this study is to determine the attainability of the goals and behaviors and the antecedence-precedence relationships between the behaviors in relation to the cognitive domain of the“Digestive System and Nutrition”subject of the“Introduction to Human Body”chapter in the basic education school fifth grade science issues curriculum. Results have been revealed through evaluation of findings from four subproblems. The attainability level of behaviors in the steps of knowledge, comprehension and application was tried to determine in the first sub-problem of research. The levels of attainability of behaviors were evaluated by using the percents of true answers given by students to the questions that measure the behaviors. 0,75 learning criterion was taken for the attainability level of behaviors. At the result of this, acquirement percent of all behaviors in the steps of knowledge, comprehension and application became at 0,75 over. This situation shows that the students can attain behaviors that are predicted in knowledge, comprehension and application levels. In the second sub-problem of the research was tried to determine attainability status of targets in the steps of knowledge, comprehension and application. In order to determine attainability status of targets in the steps of knowledge, comprehension and application, absolute achievement percent of targets was found by dividing the sum of attained behaviors in the step to the count of behaviors which belong to that target. The levels of attainability of targets became 0,83 in knowledge step, 0,80 in comprehension step and 0,77 in application step. This situation shows that targets in knowledge, comprehension and application steps can attain. In order to calculate of students attainability of targets in knowledge, comprehension and application steps, it was calculated student's achievement percents according to true answers given by them to questions in the tests and was found summed percents of students in attaining of knowledge, comprehension and application steps. According to this, the rate of students who attain over 0,75 level in knowledge step is %84,3, in the comprehension step this rate is %81,9 and in the application step it is %52,9.In the third sub-problem, h was searched whether there is the difference between levels of attainability of targets in the steps of knowledge-comprehension, knowledge-application and comprehension-application was used to t-test which is used to test the difference among the averages of dependent groups. At this two's comparison it was found that there is a significant difference 0,05 percent between the levels of targets in knowledge-comprehension, knowledge-application and comprehension-application. In the fourth sub-problem, it was searched that how is the antecedence- precedence relationships between the behaviors in the steps of knowledge, comprehension and application. The antecedence-precedence relationships between the behaviors in the steps of knowledge, comprehension and application was calculated by using the tetrachoric correlation formula. While it was seen that some calculated correlation coefficients are different from zero at the 0,05 significant level, it was no difference in the others. The reasons of not finding completely the relationship of antecedence-precedence between behaviors in the steps of knowledge, comprehension and application may be caused by insufficiency of coherence among behaviors, different learning speeds among students, the lack in learning states, the lack of other behaviors among behaviors or invalidation of Bloom taxonomy for this unit. If we look at generally, it was seen that behaviors and targets in the steps of knowledge, comprehension and application could attain.