Dmaıc metodolojisi ile süreç iyileştirme yöntemlerinin bir X firmasında uygulanması
Application of process improvement methods with dmaic methodology in firm X
  1. Tez No: 986778
  2. Yazar: BEDRİYE DENİZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ar-Ge faaliyetleri yürütülen bir firmanın ürünü olan gerilim algılama sensörü özelinde süreçteki israfı azaltıp, süreç boyunca yapılan bütün işlerden maksimum verimin alınması üzerine süreç iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Süreç iyileştirme çalışmalarının temelini oluşturan yöntemler detaylı bir biçimde incelenmiştir. Uygulama da hem süreç iyileştirme metodolojisi DMAIC(Tanımlama, Ölçme, Analiz, İyileştirme, Kontrol) hem de çok ölçütlü karar verme yöntemi olan AHP(Analitik Hiyerarşi Proses) birlikte kullanılmıştır. Çalışmanın içeriğinde; sorunların belirlenmesi, analiz edilmesi, ölçülmesi, iyileştirilmesi, kontrol edilmesi sırası izlenmiştir. Ar-Ge departmanına uygulanması uygun olan iyileştirme yöntemleri belirlenmiştir. Tanımlama fazı için SIPOC(Supplier, Input, Process, Output, Customer) analizi ve alt süreçlerin akış şemaları, ölçüm fazı için zaman-metot etütleri ile geçmiş verilerin analizi, analiz fazı için kök neden analizi, iyileştirme fazı için beyin fırtınası, kontrol fazı için iyileştirme öncesi veriler ile iyileştirme sonrası veriler kıyaslama yapılmış ve iyileştirmeler sınanmıştır. Uygulamada kullanılan diğer bir yöntem olan AHP(Analitik Hiyerarşi Proses) ile süreç iyileştirme için önerilen iyileştirme fikirleri arasından en uygun olan iyileştirme fikri seçilmiştir. Toplamda on sekiz farklı iyileştirme önerisi arasından en uygun olan iyileştirme fikri seçilmiştir. DMAIC metodolojisinin ve AHP yönteminin uygulanması sonucu belirlenen iyileştirme fikirlerinin neler olduğu belirlenmiş ve kıyaslanmıştır. İki yöntem arasında aynı iyileştirme fikirlerinin seçildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In particular, the voltage detection sensor, which is the product of a company whose R&D activities are carried out, process improvement studies were carried out to reduce the waste in the process and to get maximum efficiency from all the works done throughout the process. In the application, both the process improvement methodology DMAIC (Identification, Measurement, Analysis, Improvement, Control) and the multi-criteria decision-making method AHP (Analytical Hierarchy Process) were used together. In the content of the study; The order of identifying, analyzing, measuring, improving and controlling the problems was followed. Improvement methods that are suitable to be applied to the R&D department have been determined. SIPOC(Supplier, Input, Process, Output, Customer) analysis for identification phase and flow charts of sub-processes, analysis of historical data with time-method studies for measurement phase, root cause analysis for analysis phase, brainstorming for improvement phase, for control phase The pre-improvement data and post-improvement data were compared and the improvements were tested. With AHP (Analytical Hierarchy Process), which is another method used in practice, the most appropriate improvement idea was selected among the improvement ideas suggested for process improvement. In total, the most appropriate improvement idea was selected among eighteen different improvement suggestions. The improvement ideas determined as a result of the application of the DMAIC methodology and the AHP method were determined and compared. It was observed that the same improvement ideas were chosen between the two methods.