Viyolonselin tarihçesi, yapısal gelişimi ve bu gelişimde katkısı olan viyolosel yapımcıları
History and structural development of the violoncello and violoncello builders, who played a role in this development
  1. Tez No: 98679
  2. Yazar: ESRA ÇELİKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. ALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, genel hatlarıyla viyolonselin tanımı, tarihçesi, yapısal özellikleri, geçirdiği evreler ve çalgının yapısal gelişiminde büyük katkıları olan viyolonsel yapımcıları incelenmiştir. Bu araştırmayı yaparken, viyolonselle ilgilenenlere çalgıyı genel hatlarıyla tanıtıp, tarihçesi ve özellikle yapısal gelişimiyle ilgili bilgiler sunabilmek amaçlanmıştır. Bölüm I'de genel olarak viyolenselin tanımı ve yapısal özellikleri incelenmiştir. Bölüm II' de viyolonselin tarihçesi, tarihsel gelişiminde günümüzdeki haline ulaşana kadar geçirdiği evreler incelenmiştir. Bölüm IH' de viyolonsel değişim sürecinde katkıda bulunmuş yapımcılar incelenmiştir. Bu araştırmada yardımlarını esirgemeyen, beni destekleyen tez danışmanım ve viyolonsel hocam Prof. Ali Doğan' a sonsuz teşekkürlerimi sunarım.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This thesis defines the violoncello in main features and studies its history, its structural characteristics and stages of its development as well as the violoncello builders, who greatly contributed to the structural development of this instrument. The aim of this research is to make known the violoncello to those who are interested in this instrument and to inform them about its history, especially about its structural development. Part I, defines the violoncello in general and studies its structural characteristics. Part II, examines the history of the violoncello and the stages of its historical development until it obtained its present form. Part III, examines the violoncello builders who contributed to the alteration process of the violoncello.