Havayolu müşteri yorumlarının veri madenciliği teknikleri ile analizi
Analysis of airline customer reviews using data mining techniques
  1. Tez No: 986805
  2. Yazar: ALPEREN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ERDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
Özet
E-ticaretin gelişmesi ve müşterilerin alışverişlerinde çevrimiçi platformlara yönelmesi ile birlikte internete olan eğilimi giderek artırmaktadır. Müşterilerin çevrimiçi platformlardan aldıkları ürün veya hizmeti değerlendirmesiyle ve diğer tüketicilere deneyimlerini aktarmak istemesiyle birlikte de çevrimiçi incelemelerin önemi ve içerdiği bilgi miktarı gün geçtikçe artmaktadır. Bu durum, araştırmacıları bu alanda çalışmalar yapmaya itmektedir. Bu çalışmalar sonucunda ise, müşterilerin geri bildirimlerinden yararlanılarak firmalar için değerli ve anlamlı bilgiler ortaya çıkmaktadır. Havacılık sektöründe, tercih edilecek firmanın karar verilmesinde yardımcı olan konulardan biri de çevrimiçi incelemelerdir. Tüketiciler bu incelemeleri dikkate alarak karar vermektedir. Bu tez çalışmasında havayollarından hizmet almış olan müşterilere ait incelemlerden yararlanılarak havayolu ulaşımındaki önemli konuların ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Bir diğer amaç ise milliyetlere göre havayolu ulaşımında önem verilen konular arasında bir farklılık olup olmadığıdır. Bu amaca ulaşabilmek için konu modelleme yöntemi ve duygu analizinden yararlanılmıştır. Çevrimiçi platformdan alınan çevrimiçi incelemeler belirtilmiş olan analizlerde kullanılmıştır. Analiz edilen 10.100 adet çevrimiçi inceleme sonucunda, havayolu ulaşımında en çok bahsedilen konuların sırasıyla yer hizmeti, uçuş ertelenmesi, kabin içi hizmet ve koltuk sınıfı oldukları saptanmıştır. Müşterilerin, yer hizmeti ve uçuş ertelenmesi konusunda şikayetçi oldukları görülürken kabin içi hizmeti konusunda olumlu, koltuk sınıfı konusunda tarafsız oldukları görülmüştür. Bunun sonucunda, özellikle yer hizmetinin ve uçuş ertelenmesi konularının havayolu ulaşımında gözden geçirilmesi gereken konular olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of e-commerce and customers turning to online platforms for their shopping, the tendency towards the internet is gradually increasing. The importance of online reviews and the amount of information they contain are increasing day by day as customers evaluate the product or service they purchase from online platforms and want to share their experiences with other consumers. This situation pushes researchers to conduct studies in this area. As a result of these studies, valuable and meaningful information is obtained for companies by using customer feedback. In the aviation sector, one of the issues that helps in deciding which company to prefer is online reviews. Consumers make decisions by taking these reviews into consideration. In this thesis, it is aimed to reveal important issues in air transportation by using reviews of customers who have received service from airlines. Another aim is to find out whether there is a difference between the issues that are given importance in air transportation according to nationality. To achieve this aim, topic modeling method and sentiment analysis were used. Online reviews taken from the online platform were used in the specified analyses. As a result of the 10,100 online reviews analyzed, it was determined that the most frequently mentioned issues in airline transportation were ground service, flight delay, in-cabin service and seat class. While it was seen that customers complained about ground service and flight delay, it was seen that they were positive about incabin service and neutral about seat class. Overall, it was revealed that ground service and flight delay were issues that needed to be reviewed in airline transportation.