Öğrenme güçlüğü olan ve olmayan öğrencilerde pragmatik dil ile anlatı becerileri arasındaki ilişki
The relationship between pragmatic language and narrative skills in students with and without learning disabilities
  1. Tez No: 986814
  2. Yazar: SELEN DİLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCE ALEV SAVTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrenme güçlüğü (ÖG) olan ve normal gelişim gösteren (NGG) çocukların pragmatik dil becerileri ile anlatı becerileri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada, 6-9 yaş aralığında, öğrenme güçlüğü tanısı konmuş 15 çocuk ve herhangi bir tanısı bulunmayan 15 çocuk olmak üzere toplam 30 katılımcı yer almıştır. Çalışmada, Pragmatik Dil Becerileri Envanteri (PDBE), Türkçe Okul Çağı Dil Gelişimi Testi (TODİL) ve Multilingual Assessment Instrument for Narratives-Türkçe Versiyonu (MAIN-TR) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışma, İstanbul Ümraniye'de bulunan Teletaş İlkokulu'nda yüz yüze şekilde yürütülmüştür. Bu doğrultuda, araştırma nedensel-karşılaştırmalı ve bağıntısal araştırma modelleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri analizinde Mann-Whitney U testi, Spearman rho korelasyon analizi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi gibi istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, ÖG çocuklar, TODİL alt testlerinin tamamında ve PDBE indeks puanında,anlatı ve tekrar anlatı görevlerinde NGG çocuklara göre daha düşük performans sergilemiştir. Yüksek eğitim düzeyindeki baba ve annelere sahip çocuklar, dil ve anlatı becerilerinde daha düşük eğitim düzeyine sahip ebeveynlerin çocuklarına kıyasla daha yüksek puanlar almıştır. Tüm katılımcılar bağlamında PDBE, TODİL ve MAIN-TR alt bileşenleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Aynı şekilde,tüm katılımcılarda,anlatı ve tekrar anlatı puanları arasında çeşitli düzeylerde anlamlı ilişkiler bulunmuştur.Tanı grupları özelinde değerlendirildiğinde, ilişkiler azalmıştır ve daha karmaşık bir yapı göstermiştir. Tekrar anlatım sürecinde ÖG grubunun anlatı puanlarındaki gelişim, NGG grubuna kıyasla daha sınırlı düzeyde gözlenmiştir. Sonuç olarak, ÖG'li çocukların genel dil becerilerinin, pragmatik dil becerilerinin ve anlatı becerilerinin bütünsel olarak ele alınmasının, çocuğun dil ve anlatı becerilerini olumlu yönde etkileyebileceğine dair fikir yürütülebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the pragmatic language skills and narrative skills of children with learning disabilities (LD) and typically developing (TD) and to determine if there is a significant difference between these two groups. A total of 30 participants, 15 children diagnosed with learning disabilities and 15 children without any diagnosis, between the ages of 6 and 9, were included in the study. The study was assessed using the, Pragmatic Language Skill Inventory (PDBE-TV), Turkish School Age Language Development Test (TODİL) and Multilingual Assessment Instrument for Narratives-Turkish Version (MAIN-TR). The study was conducted face to face at Teletaş Primary School in Ümraniye, Istanbul. Accordingly, the research was conducted using causal-comparative and correlational research models. Statistical methods such as Mann-Whitney U test, Spearman rho correlation analysis and Wilcoxon Signed Ranks test were used in data analysis. As a result of the study, LD children performed lower than ND children in all TODİL subtests and PDBE index scores, in narrative and retelling tasks. Children with fathers and mothers with higher levels of education scored higher in language and narrative skills than children of parents with lower levels of education. Significant relationships were found between PDBE, TODİL and MAIN-TR subcomponents in the context of all participants. Similarly, significant relationships were found at various levels between narrative and retelling scores in all participants. When evaluated specifically for diagnostic groups, the relationships decreased and showed a more complex structure. The development in the narrative scores of the LD group during the retelling process was observed to be more limited compared to the ND group. As a result, it can be argued that considering the general language skills, pragmatic language skills and narrative skills of LD children in a holistic manner may positively affect the child's language and narrative skills.