Öğrenme güçlüğü olan ve olmayan öğrencilerde strateji kullanımının farklı ölçme yöntemleriyle ölçülmesinin okuduğunu anlama düzeyiyle ilişkisi
The relationship between measuring strategy use with different measurement methods and reading comprehension level in students with and without learning disabilities
- Tez No: 906011
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFİ SANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın genel amacı 8. sınıfa devam eden Öğrenme Güçlüğü olan ve olmayan öğrencilerin okuduğunu anlama becerisine ilişkin strateji kullanımlarının farklı ölçme araçları ile ölçülmesinin (öz bildirim, çoktan seçmeli ve açık uçlu ölçüm) bu stratejilerden biriyle kestirilenin üzerinde ve ötesinde okuduğunu anlamanın kestirimini ne ölçüde geliştirdiğinin belirlenmesidir. Araştırma, ilişkisel araştırma desenine uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni okuma stratejilerini değerlendirme yöntemleridir. Araştırmanın bağımlı değişkeni okuduğunu anlama, düzenleyici değişkenleri ise cinsiyet ve örneklem türüdür. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim öğretim yılında Siirt ili merkezinde bulunan Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı farklı devlet ortaokulları ve özel özel eğitim kurumlarında öğrenim gören öğrenme güçlüğü olan 51 öğrenci ile öğrenme güçlüğü olmayan 51 öğrenci olmak üzere toplam 102 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Okuduğunu Anlama Testi, Çoktan Seçmeli Strateji Kullanım Testi, Açık Uçlu Ölçüm Aracı ve Okuma Stratejileri Üstbilişsel Farkındalık Envanteri (OSÜFE) kullanılmıştır. Veriler R diline entegre bir geliştirme ortamı olan R Studio 2024.04.2 kullanılarak analiz edilmiştir (RStudio Team, 2024). Analizler için lavaan (Rosseel, 2012) ve semTools (Jorgensen, Pornprasertmanit, Schoemann & Rosseel, 2022) paketleri kullanılmış; durumsal ilişki testi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, açık uçlu ve çoktan seçmeli strateji ölçüm değişkenlerinin okuduğunu anlamanın manidar yordayıcıları olduğu bulgulanmıştır. Bununla beraber, OSÜFE puanları ile okuduğunu anlama arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Araştırma sonuçları, cinsiyetin strateji kullanımının farklı ölçme yöntemleriyle ölçülmesi ile okuduğunu anlama arasındaki ilişkiyi anlamlı bir şekilde yordamadığını, örneklem türünün ise bu ilişkiyi açıklamada düzenleyici bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Bu araştırmadan elde edilen bulgular ışığında hangi strateji ölçüm türünün okuduğunu anlamayı yordamada daha etkili olduğu tartışılmış ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to determine the extent to which the use of strategies regarding reading comprehension skills of 8th grade students with and without Learning Disabilities measured with different measurement tools (self-report, multiple choice and open-ended measurement) improves the prediction of reading comprehension above and beyond that predicted by one of these strategies. The research was designed in accordance with the relational research design. The independent variable of the research is the methods of assessing reading strategies. The dependent variable of the research is reading comprehension, and the moderator variables are gender and sample type. The study group consists of a total of 102 eighth grade students, 51 students with learning disabilities and 51 students without learning disabilities, studying in different state secondary schools and private special educational institutions affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Siirt in the 2023-2024 academic year. In the study, Reading Comprehension Test, Multiple Choice Strategy Use Test, Open-Ended Measurement Tool and Reading Strategies Metacognitive Awareness (OSUFE) Inventory were used as data collection tools. Data were analyzed using R Studio 2024.04.2, an integrated development environment for the R language (RStudio Team, 2024). For the analyses, lavaan (Rosseel, 2012) and semTools (Jorgensen, Pornprasertmanit, Schoemann & Rosseel, 2022) packages were used; situational relationship test was conducted. According to the research results, open-ended and multiple-choice strategy measurement variables were found to be significant predictors of reading comprehension. However, no significant relationship was found between OSUFE scores and reading comprehension. The results of the study revealed that gender did not significantly predict the relationship between strategy use measured with different measurement methods and reading comprehension, and the sample type did not have a moderating effect in explaining this relationship. In light of the findings obtained from this study, it was discussed which strategy measurement type was more effective in predicting reading comprehension and suggestions for future research were presented.