COVİD-19 (yeni koronavirüs hastalığı) aşılaması sürecinin ebeveynlerin çocukluk çağı aşılaması üzerine düşüncelerine etkisi
Impact of the COVID-19 vaccination process on parents' attitudes toward childhood vaccination
- Tez No: 986828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA GÜNVAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: COVID-19 pandemisi; yan etki, güvenlik, hızlandırılmış geliştirme, komplo teorileri ve sağlık otoritelerine güvensizlik tartışmaları nedeniyle aşı tereddüdünü güçlendirmiş, bu iklimin ebeveynlerin çocukluk çağı aşılarına yönelik tutumlarını da etkileyebileceği düşünülmüştür. Bu çalışma, pandemi sürecindeki aşı tartışmalarının ebeveynlerin çocukluk aşılarına güven, kararsızlık ve reddetme davranışları üzerindeki etkisini incelemiştir. YÖNTEM: Kesitsel analitik tasarımla yürütülen araştırmada, örneklem Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Sağlık Merkezlerine kayıtlı, 4–8 yaş arası ve çocukluk aşıları eksiksiz çocuğu olan ebeveynler arasından basit rastgele yöntemle seçilen 320 katılımcıdan oluşmuştur. Veri formu; sosyodemografik özellikler, literatüre dayalı genel aşı tutum soruları ve Aşı Kararsızlığı Ölçeği'ni içermektedir. Analizlerde tanımlayıcı istatistikler, ki-kare, bağımsız gruplar t-testi, tek yön ANOVA ve lojistik regresyon kullanılmıştır. Etik kurul onayı ve yazılı onam alınmıştır. BULGULAR: COVID-19 pandemisi sonrası dönemde çocukluk aşılarıyla ilgili tutumları incelenmiş ve aşıyı reddetme oranının %9,7 olduğu, kararsızlık oranının %23,4 olduğu bulunmuştur. COVID-19 aşılaması sürecinde tartışılan yan etkiler, etkinlik, dini sebepler ve sağlık çalışanlarına güven konularının, çocukluk çağı aşılarına olan güveni de olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. COVID-19 aşısı yaptırmayan, kendine grip aşısı yaptırmayan ve devletin karşılamadığı özel aşıları çocuklarına yaptırmayan ebeveynlerin aşı kararsızlığı daha yüksek bulunmuştur. Eğitim düzeyi yüksek, gelir düzeyi yüksek ve sağlık çalışanı olan ebeveynlerin aşı kararsızlığı daha düşük bulunmuştur. SONUÇ: Bu çalışma, COVID-19 aşılaması döneminin ebeveynlerin çocukluk çağı aşılarına yönelik tutumlarını etkilediğini göstermiştir. Aşı kararsızlığı, bireylerin kendi aşı deneyimleri, eğitim düzeyi ve mesleki bilgisinden etkilenmiştir. Yan etki korkusu, yanlış bilgiler ve sağlık çalışanlarına güven eksikliği, çocukluk çağı aşılarına yönelik kararsızlığı artırmaktadır. Aşı kararsızlığıyla mücadele için hedeflenmiş eğitim programları, doğru bilgiye erişim stratejileri ve tüm ebeveynleri kapsayan taramalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The COVID-19 pandemic has intensified vaccine-related debates, increasing vaccine hesitancy. Concerns about side effects, safety, the rapid development process, conspiracy theories, and distrust in health authorities contribute to vaccine opposition. This hesitancy extends beyond COVID-19 vaccines and may also impact attitudes toward childhood immunization. This study examines how discussions during the COVID-19 vaccination process have influenced parents' perceptions of childhood vaccines. METHODS: This cross-sectional analytical study included 320 parents of children aged 4–8 years who had completed routine childhood vaccinations. Participants were randomly selected from those registered at Dokuz Eylül University Family Health Centers. Data were collected using a structured questionnaire assessing sociodemographic characteristics, vaccine-related attitudes, and the Vaccine Hesitancy Scale. Statistical analyses included descriptive statistics, chi-square tests, t-tests, ANOVA, and logistic regression. Ethics approval and informed consent were obtained. RESULTS: Among parents who had fully vaccinated their children before the pandemic, 9.7% refused childhood vaccines post-pandemic, while 23.4% exhibited vaccine hesitancy. Concerns about side effects, efficacy, religious beliefs, and trust in healthcare professionals negatively impacted confidence in childhood immunization. Parents who refused the COVID-19 vaccine, had not received the flu vaccine, or had not administered non-state-funded vaccines to their children showed higher childhood vaccine hesitancy. In contrast, higher education, higher income, and being a healthcare professional were associated with lower childhood vaccine hesitancy. CONCLUSION: The COVID-19 vaccination period has influenced parental attitudes toward childhood vaccines. Hesitancy is shaped by personal vaccination experiences, education, and professional background. Misinformation, fear of side effects, and distrust in healthcare providers contribute to hesitancy. Addressing this issue requires targeted education, improved information access, and comprehensive parental screening.