Farklı yapıda CAD/CAM inley restorasyonların yaşlandırma öncesi ve sonrası kırılma davranışlarının in vitro incelenmesi
In vitro investigation of before and after aging fracture behaviors of CAD-CAD inley restorations with different constructions
- Tez No: 986846
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE BETÜL ÜÇTAŞLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, nanoseramik (Cerasmart 270), polimer infiltre seramik ağ yapı (PICN) (Vita Enamic) ve deneysel fiberle güçlendirilmiş (SFRC CAD) bloktan üretilen MOD inley ile restore edilmiş alt molar dişlerin kırılma dayanımı ve kırılma davranışlarını yaşlandırma öncesi ve yaşlandırma sonrasında incelemektir. 60 adet sağlam insan alt molar dişinde standardize MOD kaviteler hazırlandı. Dişler üç gruba ayrıldı; Grup I nanoseramik (Cerasmart 270) blok, Grup II PICN (Vita Enamic) blok ve Grup III deneysel fiberle güçlendirilmiş rezin kompozit (SFRC CAD) blok ile inley restorasyonlar üretildi. (n=20/grup) Tüm restorasyolar self-adeziv dual-cure rezin siman (G-Cem One) ile yapıştırıldı. Restorasyonların yarısı (n=10/grup) yaşlandırma uygulanmadan kırılma gerçekleşene kadar statik yüklendi. Restorasyonların kalan yarısı ise yaşlandırma uygulandıktan (500.000 döngü, Fmax=150N) sonra kırılma gerçekleşene kadar yüklendi, ardından kırık tipleri incelendi. CAD/CAM materyallerinin mikro yapısı ve element içeriğini gözlemlemek için SEM-EDS kullanıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak çift yönlü varyans analizini (ANOVA) takiben Tukey HSD testi (α=0.05) ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz sonuçları, restorasyonların yük taşıma kapasitesinin materyal tipinden ve yaşlandırma uygulamasından etkilendiğini (p<0.05) gösterdi. SFRC CAD ile restore edilen dişler yorulma yaşlandırma sonrası en yüksek (p<0.05) yük taşıma kapasitesi (2535±830 N) gösterdi. SEM görüntülerinde SFRC CAD materyalin içeriğindeki kısa fiberlerin çatlak yönünü değiştirme ve çatlak ilerlemesini engelleme özelliği gözlendi. Kırık tipleri incelendiğinde PICN yapısındaki Vita Enamic grubu %85 oranında katastrofik başarısızlık gösterirken, nanoseramik yapıdaki Cerasmart 270 %45 ve fiberle güçlendirilmiş yapıdaki SFRC CAD %10 katastrofik başarısızlık sergiledi. Molar dişlerde geniş MOD kavitelerde en yüksek yük taşıma kapasitesi ve çoğunlukla restore edilebilir başarısızlık göstermesi sebebiyle SFRC CAD materyali uygun bir restorasyon materyali olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the fracture behavior and fracture strenght of human lower molar teeth restored with MOD inlays produced from nanoceramic (Cerasmart 270), polymer-infiltrated ceramic network (PICN) (Vita Enamic), and an experimental fiber-reinforced (SFRC CAD) block before and after cyclic fatigue aging. Standardized MOD cavities were prepared on 60 intact mandibular molar teeth. The teeth were divided into three groups: Group I nanoceramic (Cerasmart 270) block, Group II PICN (Vita Enamic) block, and Group III experimental fiber-reinforced resin composite (SFRC CAD) block (n=20/group). All restorations were luted with self-adhesive dual-cure resin cement (G-Cem One). Half of the restorations (n=10/group) were statically loaded until fracture without aging. The remaining half underwent aging for 500,000 cycles (Fmax=150N) before being loaded until fracture, then fracture types were visually inspected. SEM-EDS was used to observe the microstructure and elemental content of the CAD/CAM materials. The results were statistically analyzed using two-way analysis of variance (ANOVA), followed by the Tukey HSD test (α=0.05). Statistical analysis showed that the load-bearing capacity of the restorations was influenced by both the material type and the aging process (p<0.05). After fatigue aging, teeth restored with SFRC CAD exhibited the highest load-bearing capacity (2535±830 N) (p<0.05). SEM images showed the ability of short fibers in SFRC CAD composite to redirect and hinder crack propagation. In the analysis of fracture types, the PICN (Vita Enamic) group exhibited catastrophic failure in 85% of cases, while the nanoceramic (Cerasmart 270) showed 45%, and fiber reinforced SFRC CAD only 10% catastrophic failure. Due to its highest load-bearing capacity and predominantly restorable failure pattern, SFRC CAD can be considered a suitable material for restoring large MOD cavities in molar teeth.