Trigeminal nevralji nedeniyle mikrovasküler dekompresyon yapılan hastalarda sonuçların radyomik analiz ile öngörülmesi
  1. Tez No: 986858
  2. Yazar: TAHIR MAMMADZADA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomi, Radiology and Nuclear Medicine, Anatomy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Trigeminal nevralji hastalarında mikrovasküler dekompresyon sonrası ağrı kontrolü değişkenlik gösterebilmekte, postoperatif prognozu öngörecek güvenilir görüntüleme belirteçleri sınırlı kalmaktadır. Yüksek çözünürlüklü 3boyutlu T2-CISS MRG'den elde edilen radyomik özellikler, Meckel kavitesi ve trigeminal sinirdeki mikroyapısal/tekstürel farklılıkları nicel olarak yakalayarak prognoz öngörüsüne katkı sağlayabilir. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak değerlendirilen 43 hastanın 36'sında 6. ay BNI skoru mevcuttu. Segmentasyonlar 3 boyutlu T2-CISS görüntüler üzerinde MC ve/veya TGN için bilateral yapıldı. Klinik sonlanım BNI 1–2“iyi”, BNI ≥3a“kötü”olarak ikili sınıflandı. İki analiz stratejisi uygulandı: (i) painside (yalnız semptomatik taraf radyomikleri) ve (ii) delta (semptomatik−kontralateral fark). Univaryant taramada Mann–Whitney U testi ile değişkenler sıralandı; seçilen değişkenlerle standartlaştırılmış lojistik regresyon modelleri (1 ve 3 değişkenli) kuruldu. Ayırt edicilik ROC eğrisi ve AUC ile değerlendirildi. Öncelikle 5-kat çapraz doğrulama (5- fold CV) kullanıldı; ayrıca değişken seçiminin performans tahminini iyimserleştirmesini azaltmak amacıyla iç içe çapraz doğrulama (nested CV) uygulandı. Bulgular: 5-kat çapraz doğrulama sonuçlarında, MC ağrılı taraf analizinde 1-değişkenli model AUC 0,722±0,216 ve 3-değişkenli model AUC 0,828±0,172; TGN ağrılı taraf analizinde 1-değişkenli model AUC 0,633±0,163 ve 3-değişkenli model AUC 0,711±0,147 bulundu. Delta analizinde MC-delta 1-değişkenli model AUC 0,728±0,289 ve 3-değişkenli model AUC 0,711±0,318 iken; TGN-delta 1-değişkenli model AUC 0,878±0,138 ve 3-değişkenli model AUC 0,811±0,145 saptandı. İç içe çapraz doğrulama sonuçlarında, ağrılı taraf analizinde MC için 1-değişkenli model AUC 0,522±0,200 ve 3-değişkenli model AUC 0,622±0,205; ağrılı taraf analizinde TGN için 1-değişkenli model AUC 0,267±0,249 ve 3-değişkenli model AUC 0,478±0,198 idi. Delta analizinde MC kohortu için 1-değişkenli model AUC 0,433±0,273 ve 3-değişkenli model AUC 0,611±0,219; TGN-delta için 1-değişkenli model AUC 0,700±0,183 ve 3-değişkenli model AUC 0,667±0,196 bulundu. Sonuç: Preoperatif 3 boyutlu T2-CISS temelli radyomik analiz, MVD sonrası ağrı prognozu ile ilişkili olabilecek aday görüntüleme belirteçleri ortaya koymuştur. 5-katlı doğrulama testlerinde özellikle TGN-delta modellerinde daha yüksek ayırt edicilik gözlenirken, iç içe çapraz doğrulama sonuçları örneklem büyüklüğünün sınırlılığı ve değişken seçiminin kararlılığı nedeniyle performans tahminlerinin daha temkinli ve değişken olabileceğini göstermiştir. Bulgular keşfedici nitelikte olup, daha büyük ve standartlaştırılmış kohortlarda dış doğrulama gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Postoperative pain outcome after microvascular decompression (MVD) for trigeminal neuralgia varies substantially, and robust imaging biomarkers for prognostication remain limited. Radiomic features derived from high-resolution 3D T2-CISS MRI may quantify subtle textural and intensity patterns in the Meckel's cave and trigeminal nerve that are not captured by conventional assessment. Methods: This retrospective cohort included 43 patients; 6-month postoperative BNI score was available for 36. Bilateral segmentations of MC and/or TGN were performed on 3D T2-CISS images. Outcome was dichotomized as good (BNI 1–2) versus poor (BNI ≥3a). Two analytical strategies were applied: (i) painside (symptomatic-side radiomics) and (ii) delta (Δ) (symptomatic − contralateral). Features were screened with Mann–Whitney U tests and standardized logistic regression models were built using 1 and 3 selected features. Discrimination was assessed using ROC curves and AUC. Primary performance estimates were obtained with 5-fold cross-validation (5- fold CV). To mitigate optimistic bias from feature selection, nested cross-validation (nested CV) was additionally performed. Results: In 5-fold CV, MC painside models yielded AUCs of 0.722±0.216 (1-feature) and 0.828±0.172 (3-feature), while TGN painside models yielded AUCs of 0.633±0.163 (1-feature) and 0.711±0.147 (3-feature). In delta analysis, MC-Δ models achieved AUCs of 0.728±0.289 (Top1) and 0.711±0.318 (Top3), whereas TGN-Δ models achieved AUCs of 0.878±0.138 (Top1) and 0.811±0.145 (Top3) In nested CV, painside MC achieved AUCs of 0.522±0.200 (Top1) and 0.622±0.205 (Top3), and painside TGN achieved AUCs of 0.267±0.249 (Top1) and 0.478±0.198 (Top3). In delta analysis, MC-Δ achieved AUCs of 0.433±0.273 (Top1) and 0.611±0.219 (Top3), while TGN-Δ achieved AUCs of 0.700±0.183 (Top1) and 0.667±0.196 (Top3). vi Conclusion: Preoperative 3D T2-CISS radiomics identified candidate imaging biomarkers associated with postoperative pain outcome after MVD. While 5-fold CV suggested higher discrimination particularly for TGN-Δ models, nested CV yielded more conservative and variable estimates, reflecting limited sample size and featureselection instability. These findings are exploratory and warrant external validation in larger, standardized cohorts.