Lie gruplarında eşlenik çatı yardımıyla spinor denklemleri
Spinor equations with help of conjugate frame in lie groups
  1. Tez No: 986875
  2. Yazar: MEHMET GÖZELLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED TALAT SARIAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
Özet
Bu tezin birinci bölümü giriş kısmı olup, çalışılan konuya ilişkin genel bilgiler ve yapılan literatür araştırması sunulmuştur. İkinci bölümde tez boyunca kullanılacak temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölüm materyal ve yöntem kısmı olarak hazırlanmıştır. Dördüncü bölüm ise tezin özgün kısmını oluşturmaktadır. Bu bölümde, eşlenik çatı kullanılarak yeni Spinor denklemleri elde edilmiştir. Son olarak, elde edilen bu yeni denklemlerin geometrik özellikleri ayrıntılı şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first chapter of this thesis is the introduction, where general information on the subject under study and the related literature review are presented. The second chapter provides the fundamental definitions and theorems to be used throughout the thesis. The third chapter is prepared as the materials and methods section. The fourth chapter constitutes the original part of the thesis. In this chapter, new Spinor equations are obtained by employing the conjugate frame. Finally, the geometric properties of these newly obtained equations are examined in detail.