Zorunlu tersine göç sonucu kırsal mekânda kentleşme eğilimlerinin incelenmesi Hatay örneği
Examining urbanization tendencies in rural areas as a result of forced remigration: The case of the Hatay
- Tez No: 986911
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAD ÖZSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli deprem, Hatay ili başta olmak üzere birçok ilde büyük yıkımlara sebep olmuştur. Bu durum sonucunda kentler büyük ölçüde yaşanmaz hale gelmiş, depremden sonra insanlar bu kentlerden göç etmek zorunda kalmıştır. İnsanlar başka ülkelere ve şehirlere gitmiş, il içinde kalanlar ise kırsal alanlara ve köylere yerleşmeye başlamıştır. Bu açıdan çalışma, doğal afet sonucu ortaya çıkan zorunlu bir tersine göç örneğine odaklanmaktadır. Kent mekânından gelen insanların kırsal alana yerleşmesiyle bu alanlarda mekânsal ve sosyal anlamda değişimler meydana gelmiştir. Göç edenler ve yerel halk arasında yeni bir ilişkiler ağı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, araştırma göç etme eğilimlerinin altında yatan temel sebepler ve göç sonucundaki değişimleri inceleyerek çeşitli analizlerle mevcut durumu ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Araştırma, Hatay ili Madenboyu Köyü'nde, deprem sonrasında köye göç edenler ile köyde daha önce ikamet eden toplam 19 katılımcı ile yapılan mülakatlar ve köyde gerçekleştirilen gözlemlerle sınırlı etnografik bir çalışmadır. Araştırmanın amacı, deprem sebebiyle kırsal alana göç eden kentli bireylerin bu göç sürecinde yaşadıkları deneyimleri, karşılaştıkları uyum problemlerini, kırsal alanda ortaya çıkan kente özgü fiziksel değişimleri ve kentli davranışlarının kırsal ortamdaki yansımalarını incelemektir. Bu araştırma ile deprem sürecinde yaşananların aktarılmasıyla birlikte, kente göç edenlerin kırsal alana yerleşmesi sonucu ortaya çıkan fiziksel ve düşünsel dönüşümler ortaya konulacaktır. Kentten gelenler ve köy halkı ile yapılan mülakatlarda farklı sorular sorularak mevcut durum ve ulaşılmak istenen sonuçlar araştırma sürecinde karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The earthquake centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023 caused extensive destruction in many provinces, particularly in Hatay. As a result, the affected cities became largely uninhabitable, and people were forced to migrate. While some moved to other cities or countries, those who remained in the province began to resettle in rural areas and villages. In this regard, the study focuses on an example of forced reverse migration triggered by a natural disaster. As individuals from urban backgrounds settled in rural areas, both spatial and social transformations occurred. A new network of relationships emerged between the migrants and the local residents. Accordingly, this research aims to present the current situation by examining the underlying reasons for migration trends and the changes brought about by migration through various analyses. The study is a limited ethnographic research conducted in Madenboyu Village in the province of Hatay. It is based on interviews with 19 participants -both those who migrated to the village after the earthquake and long-term residents- as well as observational data collected in the field. The aim of the research is to examine the experiences of urban individuals who migrated to rural areas due to the earthquake, the adaptation challenges they encountered, the urban-oriented physical changes that occurred in rural spaces, and the reflections of urban behaviors in the rural environment. This study presents the physical and intellectual transformations resulting from the settlement of urban migrants in rural areas, alongside personal accounts of the earthquake. Different questions were posed to participants from the city and the village, and the research process involved a comparative analysis of the current situation and the desired outcomes.