Complete street model as an alternative approach to enhance sustainable mobility in a developing city: Kabul, Afghanistan case
Sürdürülebilir ulaşımı artırmak için alternatif bir yaklaşım olarak tam sokak modeli: Gelişen bir şehir örneği, Kabul, Afganistan
- Tez No: 986916
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN HÜSEYİN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde“Tam Sokak”modeli yaya, bisikletli, motorlu sürücü ve engelliler de dahil olmak üzere tüm kullanıcılar için güvenli, erişilebilir ve verimli ortamlar oluşturmayı amaçlayan bütünsel ve sürdürülebilir bir strateji olarak ifade edilmektedir.Kabul gibi hızla büyüyen ve düzensiz bir şekilde genişleyen şehirlerde, geleneksel sokak tasarım model alarının yeniden değerlendirilmesi acil bir gereklilik haline gelmiştir. Bu araştırma, birçok fiziksel, sosyal, kurumsal ve ekonomik faktörü dikkate alarak, Kabil'de Tam Sokak modelinin uygulanabilirliğini değerlendirmektedir. Çalışma, önce Tam Sokak modelinin temel fikirlerini ve dünya genelideki örneklerini incelemektedir, ardından saha verileri, doğrudan gözlem, belge analizi ve yetkililerle yapılan görüşmeler kullanılarak Kabil'in mevcut altyapısı, kentsel politikalar, kamuoyu ve yerel yönetimin yetenekler değerlendirilmiştir. Araştırma, bazı güçlü yönler olmasına rağmen, açık yasaların eksikliği, bütçe sorunları, sorumlu gruplar arasındaki zayıf işbirliği ve düşük kamu bilinci gibi büyük sorunların, bu yaklaşımın Kabil'de hayata geçirilmesinin önündeki başlıca engeller olduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları, kentsel politikaların reformu, sosyal katılımın artırılması, sokak tasarımının iyileştirilmesi ve kamu eğitiminin teşvik edilmesiyle, Kabil'de Tam Sokak modelinin şehirde uygulanmasını sürdürülebilir kentsel gelişim ve vatandaşların yaşam kalitesini artırmak için etkili bir önlem haline getirebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, the“Complete Street”model is articulated as a holistic and sustainable strategy in urban planning, designed to establish safe, accessible, and efficient environments for all users, including walkers, cyclists, motorists, and those with disabilities. In rapidly growing cities with unregulated expansion, such as Kabul, there is a pressing necessity to reevaluate Complete Street model. This research evaluates the feasibility of implementing the Complete Street model in Kabul, taking into account numerous physical, social, institutional, and economic factors. The study first looked at the basic ideas and global examples of Complete Street, then assessed Kabul's current infrastructure, urban policies, public opinions, and the capacity of local management, using field data, direct observation, document analysis, and interviews with officials. Research shows that even though there are some strengths, major problems like the lack of clear laws, budget issues, poor teamwork among responsible groups, and low public awareness are the main obstacles to putting this approach into action in Kabul. The research findings suggest that reforming urban policies, enhancing social participation, improving street design, and promoting public education can render the implementation of the Complete Street model in Kabul as an effective measure for sustainable urban development and elevating citizens' quality of life.